TBMM hareketlendi: Bayram öncesi yoğun çalışma

TBMM hareketlendi: Bayram öncesi yoğun çalışma

Türkiye Büyük Millet Meclisi bayram öncesi yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu ve 9. yargı paketi tekliflerinin sunulması bekleniyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu değişiklik teklifine ilişkin görüşmeler sürdürülecek.

Teklife göre, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olan, yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemek için kullanan ya da kullandıran ve bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilecek.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine, şehitlerin anne ve babaları da üye olabilecek.

1999 yılı sonrasında sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası emekliye sevkedilen personele, yaş şartı aranmaksızın 25 hizmet yılının tamamlaması durumunda emekli aylığı bağlanacak.

EĞİTİM TEKLİFLERİ SUNULACAK

Öte yandan Meclis'te Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifinin sunulması bekleniyor.

Teklifte, Milli Eğitim Akademisi kurulması ve atama öncesinde akademide öğretmenlere eğitim verilmesine ilişkin düzenlemeler yer alacak. Öğretmenlere yönelik şiddette cezaların artırılması da gündemde.

9. YARGI PAKETİ

9. yargı paketiyle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Teklifle, "Devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleme" başlığı TCK'da yer alacak.

Devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda suç işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası alacak.

Suçun, milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birimler ile proje, tesis ve hizmetleri yerine getiren kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılacak.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.