Taksiler için akaryakıttaki vergiyi %1'e indireceğiz

Taksiler için akaryakıttaki vergiyi %1'e indireceğiz

Yenikapı'da bulunan Dr.Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde ulaşım sektörü esnafı ile bir araya gelen İmamoğlu, “Taksi ve tüm kent içi toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıttaki vergiyi %1'e indireceğiz" dedi

Fatih'teki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde İBB'nin hizmete sunduğu yeni ulaşım araçları sergilendi. Fuara çok sayıda ulaşım esnafı katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da programda ulaşım esnafları ile bir araya geldi. Ekrem İmamoğlu, “Toplu ulaşım esnafının alacağı araçlardaki ÖTV indirimini, yasal düzenlemesini hemen yaparak, hem kalıcı hem de sürekli hale getireceğiz. Bunu niye yapacağız, bazı siyasilerin her seçim döneminde, ısıtıp ısıtıp, sadece oy avcılığı için önünüze getirdikleri, hatta bir baskı aracı olarak kullandıkları, ÖTV meselesini kökten çözüp, gündeminizden çıkaracağım. Hiç kimse bu konuyu bir seçim rüşveti olarak, baskı aracı olarak kullanamayacak. İşte hem vatandaşı, hem de vatandaşın yararına çalışan sizleri düşünen gerçek anlamda hizmet budur. Çünkü bizler, toplu taşımayı tamamen bir kamu hizmeti olarak gördük. Belediyeler olarak bizler, toplu taşıma sektöründeki sizleri, bizim ekibimiz dışında asla tutmadık. Bu bakış açımız nedeniyle, taksi dahil tüm kent içi toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıttaki vergiyi, bir kısım insanın yatlarında olduğu gibi %1'e indireceğiz. Biz dersek yaparız. Onu söyleyeyim" dedi.

1.jpg

İmamoğlu,"29 Mayıs'ta iş başına geldiğimizde, ulaşım esnafı sadece bu söylediklerimle bizi görmeyecekler. Toplu taşıma araçlarında araç kullanımda alt sınır konusu var. Bu yaş sınırıyla ilgili süreci şöyle ifade edeyim. Bende vatandaşlardan dinliyorum. İşe girmek isteyen, ya da ihtiyacı olup bu mesleği sürdürmek isteyenlerden. Buradan söz veriyoruz. Kullanma alt sınırı olan 22'yi 20'ye indireceğiz, üst yaş sınırı olan 65' i tüm Türkiye'de 69' a çıkartacağız. Yasal alt yapıya dayanmayan, her ildeki farklı düzenlemelere de son vereceğiz. Karayolları Taşıma Yönetmeliği'ndeki ticari araçta yaş sınırını 20 ve 69 olarak yeniden düzenleyeceğiz. Her şehirde aynı kuralı uygulayacağız" diye konuştu.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.