Türkiye dahil 7 ülkeden Gazze'de ateşkes için diplomasi turu

Türkiye dahil 7 ülkeden Gazze'de ateşkes için diplomasi turu

Gazze'de ateşkesin sağlanması için Türkiye dahil 7 ülke bakanlarının oluşturduğu delegasyon, ziyaret turuna başladı.

Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Endonezya, Nijerya ve Ürdün dışişleri bakanlarının oluşturduğu delegasyon, Gazze'de'de ateşkesin sağlanması için görüşmelere başladı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da çarşamba günü Londra ve Paris'e giderek temas grubu ile görüşmelere katılacak.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI ATEŞKES İÇİN GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, ateşkesin sağlanması için önemli bir adım atıldı. Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Endonezya, Nijerya ve Ürdün dışişleri bakanları Gazze'de ateşkes için bir temas grubu kurdu. Delegasyon grubu ateşkes için ziyaret turuna başladı. Delegasyon, ilk görüşme için bugün Pekin'e gitti. Yarın ise Moskova'da bir araya gelecekler.

BAKAN FİDAN LONDRA VE PARİS'E GİDECEK

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da çarşamba günü Londra ve Paris'e giderek temas grubu ile görüşmelere katılacak. Bakan Fidan, Gazze konusunda Türkiye olarak tek taraflı çabalardan ziyade kolektif olarak bütün aktörleri harekete geçirmeye yönelik bir çabanın olduğunu vurgulayarak, "7 ülke olarak bir temas grubu kuruldu biliyorsunuz. Türkiye de aralarında bu ülkelerin. Faaliyetlerine başladı. Bugün Çin'deydi, yarın Moskova'da. Bugün burada olduğum için gidemedim. Yarın ve sonraki seyahatlerde biz de olacağız. Bununla beraber alınan kararlar var. İsrail zulmünün devam etmemesi, son bulması ve bölgede iki devletli çözümün hayata geçmesi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Haber Merkezi / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.