TÜRMOB’TA DEĞİŞİM ŞART

TÜRMOB’TA DEĞİŞİM ŞART

TÜRMOB’a neden aday olduğunu açıklayan ASMMMO Oda Sekreteri Nevzat Akkaya, 27 yıldır TÜRMOB’un görevini yerine getirmediğini ve ülkenin hiçbir sorununa karşı bir çalışma yapmadığını belirterek, “27 yıllık sevmeme sessizliğine son vereceğiz” dedi.

TÜRMOB İŞİNİ YAPMIYOR

Akkaya özetle şunları söyledi: “Çeşitli kurumların kendi alanlarıyla ilgili açıklamalar yaptığını, ancak akademik kolu olan ve ekonomik raporlar vermesi gereken TÜRMOB’un bir tane rapor düzenleyip, bir tane güncel konuyla ilgili ülkenin sorunlarına değindiğini görmemişsinizdir. 27 yıllık aynı arkadaşların iktidarında bunun daha da görülmeyeceği için biz aday olduk. İnşallah TÜRMOB’da bu yapı değişecek. Bu hedefle de ilerliyoruz. TÜRMOB’un yapısı değiştiği zaman güncel sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve çeşitli konularla ilgili raporlar verilecek. Şuanda bu raporları TÜRMOB yerine bugün Esnaf ve Sanatkârlar Birliği, TOBB veriyor.”
SİSTEMDE ADALETSİZLİK VAR

ASMMMO Başkanı Mehmet Okkalı da TÜRMOB’da Anayasa’ya aykırı bir temsil sisteminin olduğunu belirtti. Okkalı, bu yanlış sistemin biran önce düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “Ankara’da 15 bin üyeyiz Türkiye’de ise 101 bin üyeyiz. Orada Anayasa’ya aykırı bir sistem var. Biz 96 bin mali müşaviriz, 5 bin de yeminli mali müşavir var. 5 bin yeminli mali müşavirin TÜRMOB’daki temsil adedi 5 iken, 96 bin mali müşavirin yönetimdeki temsil adedi ise 4’tür. Yani adaletsizlik var. Yasada bunun da düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

 

Osman AKDOĞAN – HABERVAKTİM

 

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası(ASMMMO), basın mensuplarına verdiği sabah kahvaltısında sektörle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu ve oda olarak gündemlerindeki konuları muhabirlerle paylaştı.

DEVLET VE ESNAF ARASINDAKİ KÖPRÜYÜZ
ASMMMO Başkanı Mehmet Okkalı, konuşmasına terörü lanetleyerek başladı. Muhasebeciler olarak devlet ve esnaf arasındaki köprüyü kurduklarını belirten Başkan Okkalı, esnafın terör başta olmak üzere çeşitli sebepler nedeniyle vergi borçlarında ve diğer ödemelerinde büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlattı. Hükümetin gerekli teşvikleri esnafa sunduğunu da hatırlatan Okkalı, “Vergilerin ödenmemesinden kaynaklı esnafların bir alt beklentisi var. Bundan dolayı vergi borçlarının biraz ötelenerek yapılandırılması talebini bir kez daha tekrarlıyoruz. Sanayi ve ticaret odaları da bu beklentileri yapıyorlar. Ama biz mükellefle birebir diyalog kurduğumuz için biz daha çok öne çıkarıyoruz” dedi.

ANGARYA KALDIRILSIN

Hükümetin ekonomik eylem planlarını tamamen desteklediklerini kaydeden Başkan Okkalı, “Fakat bu eylem planlarında SGK muhtasarım birleştirilmesi konusu var gündemde. Bunun birleştirilmesiyle birlikte TÜİK istatistik formu diye bir formumuz var üzerimizde. Bizim için bu bir angarya. Şu Maliye’nin sisteminde, SGK’nın sisteminde TÜİK kurumu alabileceği bilgileri ayrıca bizden istiyor. Bu da meslektaşlarımızın yorgunluğuna sebep oluyor. Bir bildirimi gününde vermediğimiz zaman cezaya maruz kalıyoruz. Bu işlemin kaldırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

VERGİ BİLİNCİ KAZANDIRILMALI

Başkan Okkalı, insanlara vergi bilincinin kazandırılması gerektiğini de belirterek, aksi takdirde alınan tüm önlemlerin boşa çıkacağını söyledi. Okkalı, daha güzel sistemlerle vergi denetimlerinin yapılacağını belirtti. Üst birlikleri olan TÜRMOB’u hatırlatan Okkalı, “Ankara’da biz 15 bin üyeyiz Türkiye’de ise 101 bin üyeyiz. Orada Anayasa’ya aykırı bir sistem var. Biz 96 bin mali müşaviriz, 5 bin de yeminli mali müşavir var. Yeminli mali müşavirler denetim işi yapıyor, biz muhasebe işi yapıyoruz. 5 bin yeminli mali müşavirin TÜRMOB’daki temsil adedi 5 iken, 96 bin mali müşavirin yönetimdeki temsil adedi ise 4’tür. Yani adaletsizlik var. Yasada bunun da düzeltilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

EKONOMİNİN TEMEL TAŞI MÜŞAVİRLERDİR

Okkalı, “Bu mesleğin olmazsa olmazı mali müşavirlik, ekonominin temel taşıdır. Bizler olmazsak devlet harcama kalemi olan vergileri asla tahakkuk da edemez tahsil de edemez. Devlet kanadının bize sahip çıkması gerekiyor hem de müşteri kanadının… Biz olmazsak ekonomi çöker. Mali müşavirlere yeşil pasaport talebimiz var. Çünkü mali müşavirlik çok önemli bir meslek… Ekonomiyi yürüten mali müşavirlere de yeşil pasaport verilmeli” dedi.
TÜRMOB GÖREVİNİ YAPMIYOR
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) adaylığını açıklayan ASMMMO Oda Sekreteri Nevzat Akkaya da bir açıklama yaptı. Akkaya şunları söyledi: “Çeşitli kurumların kendi alanlarıyla ilgili açıklamalar yaptığını, ancak akademik kolu olan ve ekonomik raporlar vermesi gereken TÜRMOB’un bir tane rapor düzenleyip, bir tane güncel konuyla ilgili ülkenin sorunlarına değindiğini görmemişsinizdir, göremezsiniz de… 27 yıllık aynı arkadaşların iktidarında bunun daha da görülmeyeceği, biz onun için aday olduk. Sloganımız da ‘27 yıllık sevmeme sessizliğine son vereceğiz’ dedik. Dünya ve Avrupa’da baktığınız zaman siyasilere STK’lar ve akademik odalar yön veriyor. Türkiye’de tersi işliyor. Siyasetçiler bunlara yön veriyor. Biz siyasilere yön veren meslek odaları olmayı vurguluyoruz. İnşallah TÜRMOB’da da bu yapı değişecek. Geçen dönem dört kişiyle 5’e dört olmuştuk. Bu sene hedefimiz 6’ya 3, arkadaşların elinden TÜRMOB’u alacağız. Bu hedefle de ilerliyoruz. Türkiye içinde örgütlenmemizi tamamladık. TÜRMOB’un yapısı değiştiği zaman güncel sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve çeşitli konularla ilgili rapor vermesi gereken TÜRMOB yerine bugün Esnaf ve Sanatkârlar Birliği, TOBB veriyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.