Üniversitelilerin valiz telaşı başladı: Fiyatlar cep yakıyor

Üniversitelilerin valiz telaşı başladı: Fiyatlar cep yakıyor

Üniversitelerin açılmasına sayılı günler kala şehir dışına gidecek öğrencilerin alışveriş telaşı devam ediyor. Öğrenciler hazırlıklarını sürdürürken, valiz fiyatları merak konusu oldu. Ulus Çantacılar Sokağı’nda valiz fiyatlarına mercek tuttuk.

Yeni eğitim dönemine sayılı günler kala, şehir dışına gidecek üniversite öğrencilerinin alışveriş telaşı devam ediyor. Hazırlıklar devam ederken, valiz fiyatları merak konusu oldu. Bizde sizler için Ankara’da bulunan Çantacılar Sokağı’ndaki fiyat aralıklarını araştırdık. Valiz fiyatları, alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi veren Esnaf Ayşegül Bilecen, “Valizin kalitesine göre fiyat değişiyor. Üniversite öğrencilerimize yönelik kampanyalı ürünlerimiz de bulunuyor” dedi.

basliksiz-1-002.jpg

“BÜTÇELERİNE UYGUN TERCİH EDİYORLAR”

Üniversite öğrencilerinin genellikle orta ve iyi segmentte valizleri tercih ettiklerini dile getiren Ayşegül Bilecen, “Vatandaşlar genellikle uygun valize tercih ediyor. Ucuz olsun, işimi görsün düşüncesindeler. Üniversite öğrencileri daha çok orta halli valizleri tercih ediyorlar. Ucuz valiz çok tercih etmiyorlar. Uzun süre kullanacakları için bütçelerinden dolayı çok maliyetli valiz tercih etmeseler de daha kullanışlı ve bütçelerine uygun valizleri tercih ediyorlar. Orta ve iyi segmentteki valizler öğrencilere daha çok atılıyor” ifadelerin kullandı.

ara2-003.jpg

“KALİTESİNE GÖRE FİYAT DEĞİŞİYOR”

Ortalama valiz fiyatları hakkında bilgi veren Bilecen, “Valizin kalitesine göre fiyat değişiyor. En uygun plastik valizlerin büyük boyunu 650 TL, orta boyu 500 TL, küçük boyu ise 350 TL’den satıyoruz. En uygun valizlerin fiyatları ortalama olarak bu fiyatlardan başlar. Orta segmentli valizlerde büyük boy 850 TL, orta 750 TL, küçük boy da 600 TL’den gidiyor. El valizleri bu segmentte en uygun olan kısım. Malum kullanımı azaldı, pek tercih edilmiyor. Hal böyle olunca fiyatı da bir noktada ilerlemiyor. El valiz kullanma dönemi bitti diyebiliriz. Konfor açısından geri planda kalıyor. İnsanlar tekerlekli valizler kullanımın kolaylığından dolayı daha çok tercih ediyor. El valizleri de 150 TL’den başlıyor. Üniversite öğrencilerimize yönelik kampanyalı ürünlerimiz de bulunuyor” şeklinde konuştu.

ara-003.jpg

VALİZİN HAMMADDESİ ÖNEMLİ

Valiz alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin valizin ham maddesi ve cinsi oluğunu söyleyen Bilecen, “Vatandaşlar valiz alırken valizin ham maddesine ve cinsine bakması gerekiyor. Plastiklerde mesela ABS, polikarbon, PP olmak üzere 3 kategori vardır. Uçak yolculuğu olsun, otobüs yolculuğu olsun en kullanışlı olan budur. Çünkü valiz atıldığı zaman kırılma riski yok. Esnek bir yapıya sahip olduğu için oldukça dayanıklı bir valizdir” sözlerine yer verdi.

cieri.jpg

“BELLİ BİR KİLO KAPASİTESİ VAR”

Son olarak valiz kullanımında sık yapılan hatalardan bahseden Bilecen, “Valiz kullanırken kişilerin yapmış olduğu belli başlı hatalar var. En çok yapılan hatalardan birisi kişi içi dolu valizi tümsek veya merdivenden kaldırırken valizin çekecek mekanizmasından kaldırıyor. Oysa tutma kulpundan indirilip kaldırılmalı. Bize en çok bu konuda tamirat geliyor. Biz devamlı olarak aynı yeri tamir ediyoruz, sürekli aynı kısımdan tamir geliyor. Bir diğer konuda, vatandaş 4 tekerlekli valiz alıyor fakat aktif olarak 2 tekerleğini valizi çekerek kullandığı için yıpranmış oluyor. Oysa 4 tekerlekli valizler eğimli değil dik kullanılmaya uygun. Ayrıca valizlerde kilo standartları bulunuyor. Belli bir kilo kapasitesi var ve bir çoğumuz bunu bilmiyor ve valizlere alabileceğinden fazla eşya yüklüyoruz. Küçük boy valizlere 10 ile 15 kilo, orta boy valizlere 20 ile 25 kilo, büyük boy valizlere en fazla 30 ile 35 kilo, battal boya ise 50 kilo arasında eşya koyulmalıdır. Aksi taktirde valizin tekerleri yükü taşıyamayarak kırılabilir, fermuar patlayabilir” diye konuştu.

Rüveyda Aslıipek/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.