Üretim için sanayicinin kredi alımları kolaylaştırılmalı

Üretim için sanayicinin kredi alımları kolaylaştırılmalı

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, kredi alırken uygulanan prosedürlerin sanayicilerin işini zorlaştırdığını söyledi. Çamur, “Sanayicilerimiz kredi prosedürlerinden yılmış durumda. Üretim için sanayicinin kredi alımları kolaylaştırılmalı” dedi.

Anadolu’nun ve Orta Doğu’nun en büyük organize sanayi kuruluşlarından olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, üretimi ile Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyor. OSTİM’in en büyük STK’larından olan Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, gazetemize konuştu. Başkan Çamur, OSTİM’in sadece Türkiye’nin değil Orta Doğu’nun da önde gelen sanayi bölgesi olduğunu vurguladı. Ayrıca Çamur, sanayicinin yatırım ve üretim yapmak için kullandığı kredilerde kolaylık istediklerini, kredi prosedürlerinin Türk sanayicisini zorladığının altını çizdi. Üretimde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk çektiklerini de aktaran Çamur, ORSİAD olarak en büyük hedefimiz Türk Sanayicisini ihracata hazırlamaktır diyerek “İhracat bu ülkenin geleceğidir” sözlerini kullandı.

thumbs-b-c-7282aa5937252a08555526124e2d5cdb.jpg

KOLAYLIK SAĞLANMALI

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, “OSTİM’li sanayicilerin sorunları, diğer sanayicilerimizden farklı değildir. Finansmana erişim, üreten kesimin ortak derdidir. Sanayicilerimiz kredi prosedürlerinden yılmış, finansman konusunda köşeye sıkışmıştır. Yine işveren üzerindeki mali yükler, nitelikli personel konusunda yaşanan sıkıntılar da aşılması gereken konuların başında geliyor” ifadeleri ile sanayiciler olarak destek beklediklerini dile getirdi.

celik-sanayi-aa-1591534.jpg

İHRACAT BU ÜLKENİN GELECEĞİDİR

Başkan Çamur, “Bizim hem Ankara hem ülke sanayisi ve ekonomisi için en büyük projemiz, ‘tüm üyelerimizi ihracatla tanıştırma’ hedefidir. İhracat bu ülkenin geleceğidir. Yükte hafif pahada ağır, katma değeri yüksek ürünler ürettiğimiz, ürettiğimizi ihraç ettiğimiz sürece karşımızda hiçbir güç duramaz. O nedenle diyoruz ki ‘ihracat yapmayan sanayici kalmasın.’ Elbette dernek olarak sayısız planın, projenin, çalışmanın hazırlığı içerisindeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin sanayisinin gelişmesi için, üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkı sağlamak için bu çalışmaların bir an evvel hayata geçmesi için de elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

thumbs-b-c-a07563f84e7deb4911e38ba360ee2594.jpg

HEDEFİMİZ İLK 10’A GİRMEK

Başkan Çamur gazetemize yaptığı özel açıklamalarda ORSİAD’ın 2023 yılı hedeflerini şöyle dile getirdi; “Malumunuz Başkent Ankara, tarım ve memur kentinden, sanayinin başkentine doğru emin adımlarla ilerleyen bir kent olarak ihracat yolculuğunu sürdürmektedir. Pandemi ve kurlardaki dalgalanmalar ihracatçıyı yormuş olsa da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlayacağımız 2023 yılına yaraşır bir sonuç elde etmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bildiğiniz gibi 2022 yılı verilerine göre Ankara, 11,58 milyar dolar ile tarihinin en yüksek rakamına ulaşarak yeniden en fazla ihracat yapan 5’nci il olmuştur. Dileğimiz ve çabamız, 2023 yılında bu rakamın katlanarak artmasıdır. Ankaralı sanayiciler olarak, Türkiye’nin ihracatta dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alması hedefine ulaşmada üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

thumbs-b-c-543a6490404d54b9d130ac3366ae58cb.jpg

BÖLGENİN EN BÜYÜĞÜYÜZ

Çamur,OSTİM sadece Anadolu veya Orta Anadolu’nun değil Ortadoğu’nun en büyük sanayi merkezlerinden biri konumundadır. Ankara sanayisinin de öncüsü ve ekonomimizin bel kemiğidir. 20’ye yakın sektör, 140 civarında iş kolu ve 6 binden fazla işletmesi, 60 bini aşan çalışanıyla OSTİM, başlı başına bir güç, ihtiyaçların karşılanmasında çözüm merkezi, uluslararası arenada ülkemizin yüz akıdır. OSTİM’de, İvedik ve Sincan OSB’lerde üretim yapan 450’den fazla işletmecinin üyesi olduğu ORSİAD da; üyelerinin ekonomiye sağladığı katma değerle ülkemizin en önemli ekonomi tabanlı iş örgütlerinden biridir. Üyelerimizin yurt içi pazardaki gücü ve onlarca ülkeye yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkısı her türlü övgüye değer” şeklinde konuştu.

dsc-0599.jpg

ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Levent Çamur gazetemize verdiği özel söyleşide son olarak şu şekilde konuştu. Çamur, “1999 yılında OSTİM’li sanayicilerimiz tarafından kurulmuş, üç OSB’de faaliyet gösteren sanayici, işadamı ve yönetici pozisyonundaki üyelerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkıda bulunma hedefiyle çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. ORSİAD’ın kuruluş misyonuna uygun hareket eden yönetimimiz, birlik ve beraberlik duygusu içinde üyelerimizle yakın diyalog içinde çalışmalarını yürütmektedir. Salgından sanayi sektörü de olumsuz etkilenmiş, az veya çok bir şekilde hemen her üyemizin ticari yaşamı sekteye uğramıştır. Derneğimiz bu süreçte üyelerimize kesintisiz destek olmaya devam ederken, onların talep ve beklentilerini devletimizin ve sektörümüzün en üst makamlarına taşımaya gayret göstermiştir. Bizim dernek olarak en büyük hedefimiz ihracatta Türkiye’yi ilk on ülkenin içine sokmak. Derneğimizin çalışmaları bu yönde devam ediyor. İhracat bu ülkenin geleceğidir. Bunu bilip bu şekilde ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Faruk Gökyurt/ İLKSAYFA-

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.