Venedik Tüzüğü’ne uygun şekilde yenileniyor: Bu yıl tamamlanması planlanıyor

Venedik Tüzüğü’ne uygun şekilde yenileniyor: Bu yıl tamamlanması planlanıyor

Ankara Kalesi, Hisar Kapısı duvarlarında oluşan çatlaklar için ABB tarafından, detaylı onarım çalışması başlatıldı. Venedik Tüzüğü’ne uygun şekilde ilerlenen projenin, bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Başkentin önemli tarihi ve turistik mekânlarından biri olan Ankara Kalesi’nde bakım ve onarım çalışmaları başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından hız kesmeden yürütülen çalışmada, Hisar Kapısı, Venedik Tüzüğü’ne uygun şekilde yenileniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı “Ankara Kalesi Dış Kale Sur Duvarları Restorasyon Yapım İşi" projesi kapsamında; duvar dikişleri, yapısal çatlak onarımı, tamamlanma, temizleme, açıkların kapatılması ve güçlendirme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

dsvlksnf.jpg

YENİLEMEDE VENEDİK TÜZÜĞÜ HÂKİM

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı olarak gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığında görevli Yüksek Mimar Halil İbrahim Karagöz, “Ankara Kalesi Dış Kale Sur Duvarları Restorasyon Yapım İşi" kapsamında Uluslararası Icomos İlkeleri ve Venedik Tüzüğü’ne uyarak çağdaş restorasyon tekniklerinin uzman ekiplerce devam ettiriliyor. Duvarlar üzerinde ayrılmalar, çatlaklar ve eğilmeler mevcuttu. Can ve mal kayıplarının yaşanmaması adına öncelikli olarak sağlamlaştırma çalışması başlattık” şeklinde konuştu.

basliksiz-3.jpg

BU YIL TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Mimar Şeyda Ataman, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan projenin çalışmalarını, 2024 yılı içinde tamamlamayı planladıklarını açıkladı. Ataman, Ankara Kalesi Dış Kale Sur Duvarları Restorasyon Yapım İşi çalışmalarını, kurumlarla birlikte iş birliği içerisinde ilerlettiklerini belirtti. Surlarda yaşanılan yağmur suyu problemini çözmek adına üniversite hocaları ile iş birliği yaptıklarını dile getiren Ataman, şunları aktardı:

“Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü hocamız Prof. Dr. Yusuf Kadıoğlu ile özellikle iki burç için akademik destek alıyoruz. Burada yapacağımız müdahaleler öncelikle su sorununu çözmeye yönelik olacak. Sur duvarının üzerinde bulunan terastaki döşeme malzemelerini yenileyeceğiz.”

vbkjsvbk.jpg

TÜM DETAYLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi dokuya zarar vermeden titizlikle yürüttüğü Hisar Kapısı’nda yapılan çalışmalar kapsamında; sur duvarlarındaki belli başlı malzeme kayıpları, deformasyon, kararma, çiçeklenme ve tuzlanma gibi yapıya zarar veren ögeler gideriliyor. Hem cepheler üzerinde yer alan deformasyon hem de Roma Dönemi’ne ait devşirme taşların üzerinde bulunan kararmalar yenileniyor. Sur duvarları üzerindeki malzeme kayıpları Hisar Kapısı’nın kendi özgün dokusuna ait taşlarla tamamlanıyor.

Kaynak:İlk Sayfa Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.