Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nden Gücenmez: Denetimcilerin can güvenliği ne olacak?

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nden Gücenmez: Denetimcilerin can güvenliği ne olacak?

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Tayfun Gücenmez, yapı denetim firmalarına uygulanan şiddeti değerlendirdi. Gücenmez, “Denetimciler can güvenliğini sağlıyor ama denetimcilerin can güvenliği bulunmuyor” dedi.

Geçen yıl yaşadığımız Kahramanmaraş depremlerinden sonra gündeme gelen yapı denetim firmaları tartışılmaya devam ederken denetlemelerdeki yaşadıkları zorluklarda gün yüzüne çıkıyor. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Tayfun Gücenmez geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan olaylarda yapı denetim firmalarında çalışan personelin denetim esnasında darp edilmeye çalışılması ve işinin engellenmesine tepki gösterdi.

ara-002.jpg

Gücenmez, “Denetimciler can güvenliğini sağlıyor ama denetimcilerin can güvenliği bulunmuyor” dedi. Gücenmez ayrıca, “Yapı denetim kuruluşları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve yine Bakanlık adına denetim yapan firmalardır. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde darp riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtmek isteriz” dedi.

ara2-002.jpg

ŞİDDETİ KINIYORUZ

Gücenemez, “İzmir’de denetleme sırasında üyelerimize yapılan çirkin saldırı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta dernek üyemiz bir firmamızın Bornova ve diğer üyemiz firmamızın da Bayraklı ilçelerinde bulunan şantiyelerinde denetim sorumlusu 2 mühendisine saldırıda bulunulmuştur. Bir mühendisin parmağı çatlamış diğeri ise darp izi almıştır. Meslektaşlarımızın bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor ve bu şiddeti kınıyoruz” şeklinde konuştu.

basliksiz-1-001.jpg

GÜVENLİĞİMİZ YOK

“Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak, her bir yapı denetim çalışanının, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle karşı karşıya olduğunu belirtmek isteriz” hatırlatmasını yapan Gücenmez, “Hakaret, tehdit, küfür -maalesef ki- sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Oysa biz, halkın can güvenliği için binaların mühendislik kurallarına göre yapılmasını sağlamak üzere görevli kuruluşlarız. Denetimlerimiz sırasında yaptığımız her uyarı, düzeltilmesini istediğimiz her yanlış imalat, başta 17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat 2023 depremleri olmak üzere, daha önce defalarca yaşadığımız büyük acıları yaşamamak için. Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki, kendi can güvenliğimiz yok” uyarılarında bulundu.

ara23.jpg

BİZE DESTEK OLUNMALI

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Tayfun Gücenmez son olarak, “Yapı denetim kuruluşları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve yine Bakanlık adına denetim yapan firmalardır. Biz görevimizin kutsallığının ve öneminin farkındayız. İstiyoruz ki bu ülkede tekrar deprem kaynaklı büyük acılar yaşanmasın ki bunu mümkün kılacak olan yapı denetim kuruluşlarıdır. İnsanların evlerinde huzurla, depreme karşı güven içinde yaşamaları için sahadayız. Böylesine önemli bir kamu görevini yerine getirirken karşılaştığımız şiddetin hiçbir izahı, gerekçesi, affı olamaz. Bu yüzden tüm halkımızı yanımızda durmaya, destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

FAruk Gökyurt/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.