YSK açıkladı: Hangi partiler seçimlere katılabiliyor

YSK açıkladı: Hangi partiler seçimlere katılabiliyor

Türkiye'de bugün seçim olsa hangi siyasi partiler seçimlere katılma yeterliliğine sahip? Akşener'in partisi seçimlere katılabiliyor mu? Resmi açıklama Yüksek Seçim Kurulu'ndan geldi. Bugün sadece 9 siyasi parti seçimlere katılma yeterliliğine sahip.

Türkiye'de bugün seçim olsa hangi siyasi partiler seçimlere katılma yeterliliğine sahip? Meral Akşener'in partisi (İYİ Parti) seçimlere katılabiliyor mu? Resmi açıklama Yüksek Seçim Kurulu'ndan geldi. Bugün sadece 9 siyasi parti seçimlere katılma yeterliliğine sahip. 

Peki bu partiler hangileri?

Hangi partiler seçimlere katılabiliyor?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu bildirildi.

Bu partilerin alfabetik sırayla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtildi.

Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 4. ve 11. fıkraları ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.