• BIST 105.380
  • Altın 270,975
  • Dolar 5,7403
  • Euro 6,3404
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • İzmir 22 °C
  • Konya 15 °C

Her Yapı Kayıt Belgesi geçerli sayılacak mı?

Adem Orman

Malum, İmar Barışı son olarak 2019’un Haziran sonuna kadar uzatıldı.

İmar Barışı Kanunu ilk çıktığında, Yapı Kayıt Belgesi (YKB) için müracaatın 31/10/2018 tarihine kadar yapılması gerekiyordu. Sonra bu tarih yıl sonuna kadar uzatıldı. Yılsonu geldi ve başvuru süresi bu kez de 2019’un 15

Haziran’ına uzatıldı. 

Bakanlık, yoğun talep üzerine süreyi uzattıklarını söylüyor.

Gerçekten de, Yapı Kayıt Belgesi için başvurular aralıksız devam ediyor.

Bu noktada sorum şu:

YKB verilen her yapı gerçekten resmiyete kavuşmuş oluyor mu? Bu yapılardan, ileride cezai bir yaptırımla karşı karşıya kalabilecek olanlar var mı? 

Bunları şunun için soruyorum:

“Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ın 4. maddesi der ki, “Yapı Kayıt Belgesi 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilir.” 

Evet, başvuru süreleri uzatıldı fakat bu yukarıda aktardığım 31.12.2017 tarihini etkilemiyor. 

YKB için ilgili yapının bu tarihten önce yapılmış olması gerekiyor, nokta. 

Haaa diyebilirsiniz ki, “Kanun maddesi öyle ama devlet müracaatlarda yapının yapım tarihine bakmıyor, kişinin beyanını esas alıyor.” 

Doğrudur, beyanı esas alıyor.

Peki, ileride bakmayacağının bir garantisi var mı?

Hayır yok.

Değerli okurlar,

Görüyorum, duyuyorum:

Kimi vatandaşlar, sırf İmar Barışı’ndan faydalanma adına yeni ev yapıp, YKB için başvuru yapıyor. 

Müracaatta kimse ona, “bu yapının yapım tarihi 31 Aralık 2017’den önce değil mi” diye sormuyor; bu konuda bir delil, ispat istemiyor. 

Vatandaş parasını ödedi mi, beyanı esas kabul ediliyor ve YKB’si veriliyor.

Ancak…

İleride neler olabilir, hiç düşünülmüyor. 

Ben söyleyeyim: 

Bu vatandaşlar ileride ciddi cezai işlemlerle karşı karşıya kalırlarsa hiç şaşırmasınlar. 

Yanlış beyanda bulunmuş oluyor çünkü. Bir nevi devleti aldatma.

Nitekim alınan tüm YKB’lerin üzerinde “İşbu belge, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. Maddesi doğrultusunda; başvuru yapanın beyanına uygun olarak düzenlenmiştir” deniliyor. 

Bu ne demek?

İleride devlet, YKB verdiği yapıları denetleyip, 31 Aralık 2017’den önce mi yapılmış sonra mı diye bakabilir ve sonra yapıldığı halde YKB alanlara yanlış beyandan cezai işlem uygulayabilir ki, bu konuda duyumlar alıyorum.
Bu yapılacak da. Bugün devlet müsaade ediyor gibi görünüyor ama öyle değil. Bakın geçenlerde bir tapu müdürlüğünde memur beyler, konuyla ilgili sorularım üzerine aynen şunları söyledi:

“Devlet istese İmar Barışı’na hangi yapının uyup hangi yapının uymadığını tespit edemez mi, ama şimdilik etmiyor. Lakin ileride bu yapılar tek tek kontrol edilecek. 2017’den sonra yapılmış olanların YKB’leri iptal de edilebilir, ilgililere cezai işlem de yapılabilir.”

Değerli okurlar,

Bu iş böyle olmamalı.

En başta vatandaş yanlış beyanla YKB almaya çalışmamalı. 

Devlet de, o yapının 2017’den önce mi sonra mı yapıldığını en başta yani başvuruda tespit etmeye çalışmalı. 

Kişi YKB almaya hak kazandıysa da, bu iş bitmeli. Sonra bir sürprizle karşılaşılmamalı. 

Bugünkü halde, vatandaşın devleti, devletin de vatandaşı aldatmasına fırsat verilmiş oluyor gibi geliyor bana.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete İlk Sayfa | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73