ANKARA İNŞAATTA ARTIK CAZİBE MERKEZİ

ANKARA İNŞAATTA ARTIK CAZİBE MERKEZİ

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, TÜİK’in açıkladığı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” verilerinin değerlendirmesini gazetemizle paylaştı. Naslı, “Kişi başına gelire göre Türkiye’nin en zengin ili olduğu TÜİK araştırması ile ortaya konulan Ank

ZAFER DENİZ - HABERVAKTİM

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, TÜİK’in yaptığı araştırmada ferdi gelir düzeyi açısından Türkiye’nin en zengin ili çıkan Ankara’nın son yıllarda yakaladığı kalkınma ivmesinin inşaat sektörüne de yansıdığını bildirdi.

GELİR DÜZEYİYLE EN ZENGİN İL: ANKARA

Türker Naslı, TÜİK’in açıkladığı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” verilerini değerlendirirken, 2014 itibariyle Türkiye ortalamasında yıllık 14 bin 553 lira olan fert başına ortalama kullanılabilir gelirin Ankara’da 20 bin 446 liraya ulaştığını belirtti. Ankara’nın bu gelir düzeyi ile en zengin il olduğunu belirten Naslı, fert başına gelirde Başkent’i 19 bin 62 TL ile İstanbul ve 16 bin 935 TL ile İzmir’in izlediğini kaydetti. Naslı, “Zaten; her ne kadar İstanbul ekonomik büyüklüklerde birinci sırada yer alsa da nüfusa oranlayıp fert başına ortalamalara bakıldığında, birçok kriterde Ankara birinci sırada çıkacaktır” dedi. Ekonomik faaliyetlerde amacın ülkeyi kalkındırmak ve vatandaşının refah seviyesini yükseltmek olması gerektiğini ifade eden Naslı, “Bu araştırma bize gösteriyor ki Ankara bunu önemli ölçüde başarmaktadır. Ankara, son yıllarda sanayileşme alanında hızlı bir gelişim içindedir. Bu başarıda ilimizin ve ülkemizin kalkınması için azimle çalışan, vergisini düzenli ödeyen, işçisinin yaşam şartlarını düşünen, sosyal sorumluluklarını ihmal etmeyen Ankara iş dünyasının önemli bir payı vardır” diye konuştu.

ANKARA, İSTANBUL’U YAKALAMAK ÜZERE

Naslı, son yıllarda Türkiye ekonomisindeki büyümenin lokomotifi inşaat sektörü olduğunu belirtirken; Ankara’nın, sektörün en hızlı büyüdüğü illerin başında geldiğine işaret etti.

 

 

Son yıllarda kurumsallaşan Ankaralı firmaların, prestijli, kaliteli marka projelerle yepyeni ve modern bir Başkent inşa etme yolunda hayli mesafe aldıklarını belirten Naslı, şöyle dedi:“Kişi başına gelire göre Türkiye’nin en zengin ili olduğu TÜİK araştırması ile ortaya konulan Ankara’daki hızlı kalkınmanın önemli göstergesi son yıllarda inşaat sektöründe yaptığı hamledir. Başkent ekonomisindeki genel büyüme ivmesi ve Ankaralının gelir artışı ile inşaat sektöründeki dinamizm birbirini besliyor. İnşaat sektörü canlı oldukça Ankara ekonomisi canlanıyor, Ankara ekonomisi büyüdükçe inşaatta dinamizm ve yatırımlar artıyor. İnşaat yatırımlarında giderek bir cazibe merkezi haline gelen Ankara, bu alanda İstanbul’u yakalamak üzere… Ben inanıyorum ki; Ankara’nın güçlü ekonomik potansiyeli önümüzdeki dönemde daha fazla harekete geçecek. Ankara her geçen gün hızlanacak kalkınma sürecinde ekonomisini büyüterek insanına yüksek gelir düzeyi ve müreffeh bir yaşam seviyesi sağlama yolunda çok daha büyük başarılara imza atacaktır.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.