Başkan Oğuz büyük açılışta konuştu: Kazan burada doğdu

Başkan Oğuz büyük açılışta konuştu: Kazan burada doğdu

Kahramankazan’da TBMM'nin ilk kadın milletvekillerinden biri olan Satıkadın adına yaptırılan Satıkadın Kültür Evi ve Köprübaşı Parkı, hizmete açıldı. Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz açılışta, “Kahramankazan burada doğmuştur” dedi.

Kahramankazan Belediyesi tarafından TBMM'nin ilk kadın milletvekillerinden biri olan Satıkadın adına yaptırılan Kültür Evi ve Köprübaşı Parkı, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile hizmete açıldı. Mahalle kültürünü yaşatmak, ilçe halkının nişan, kına, düğün, taziye evi gibi organizasyonlarında kullanılması için yapılan Satıkadın Mahalle Kültür Evi, düğün ve kına organizasyonlarının yanı sıra çocukların kişisel gelişimi için zaman geçirebilecekleri bir alanda sunuyor. Açılışta konuşan Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, “Türkiye’nin ilk köylü kadın milletvekili işte bu topraklardan çıkmış. Hepimizin iftiharıdır, hepimizin gururudur” dedi.

“İLERİYE TAŞIDIK, TAŞIMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ”

Adımız farklı olsa da soyadımız Kahramankazan diyen Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, “Yozgat’tan, Çorum’dan, Sivas'tan, Trabzon’dan Türkiye’nin bütün vilayetlerinden insan yetiştiren bu güzel ilçeyi birlikte paylaşıyoruz. Onun için biz Kahramankazan'ı yönetirken hemşerilerimize burada doğan ya da burada doyan bir şekilde buraya gelen bütün kardeşlerimize “Adımız farklı olsa da soyadımız Kahramankazan” diyoruz. Kahramankazan'ın adını Türkiye’de sürdürmek bizim boynumuzun borcudur dedik. Bu birleştirici hemşeri ruhuyla Kahramankazan’ı devraldığımız yerden daha da ileriye taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ara23.jpg

“BUNUN ADI VEFADIR”

Açılan mahalle kültür evlerine önemli kişilerin isimlerini verdiklerini söyleyerek vefası dile getiren Başkan Oğuz: “İlk açtığımız mahalle kültür evi, Güvençli İbrahim Çavuş Mahalle Kültür Evi. Adı unutulmuş, sayfalarda kalmıştı. 27 Aralık 1909’da buraya Ankara’mıza Mustafa Kemal Paşa geldiğinde onu Dikmen sırtlarında karşılayan Seymen başı, Kahramankazanlı. İkinci mahalle kültür evimiz Alparslan Türkeş Mahalle Kültür Evi. Türk siyasetine mührünü vurmuş rahmetli Alparslan Türkeş'in adını vermiştik. Bunun adı vefadır. Satıkadın Mahalle Kültür Evi’ni açıyoruz. Türkiye’nin ilk köylü kadın milletvekili işte bu topraklardan çıkmış. Bunu her yerde söylüyoruz. Hepimizin iftiharıdır, hepimizin gururudur. Bunu bilincinde ve şuurundayız” ifadelerini kullandı.

ara-003.jpg

“SATIKADIN KAHRAMANKAZAN’IN KALBİDİR”

Kahramankazan’ın Satıkadın Mahallesi’nde doğduğunu vurgulayan Başkan Oğuz sözlerine şu şekilde devam etti:

“Burası Kahramankazan’ın kalbidir. Kahramankazan burada doğmuştur. Bugün şehrin gelişme aksı Ankara’ya doğru devam ediyor ama Kahramankazan’ımız eski adıyla Köprübaşı’mız, daha eski adıyla Ova’mız işte burada kurulmuştur. Ankara'nın en delikanlı ilçesiyiz diyorum. Gelişme çizgisi itibariyle Ankara'nın en gelişmiş 6’ıncı, Türkiye'nin en 75’inci ilçesiyiz. Ama yeter mi? Vallahi yetmez. Allah nasip ederse göreceğiz. Biz bu bayrağı buraya getirdik. Bizden sonraki nesil inşallah yukarılara götürecektir.”

ara2-001.jpg

“ANKARA'DA İLK 3’E GİRECEĞİZ”

Aşkla çalışan yorulmaz diyerek sözlerine devam eden Başkan Oğuz, “Öğrencilerin karnesi vardır, bizim karnemizde yaptığımı işler. Ben görevi teslim aldığımdan Kahramankazan Türkiye'nin 85’inci ilçesiydi. Şu anda 75’inci ilçesi oldu. Ben görevi teslim aldığımda Kahramankazan'ımız Ankara'mızın en gelişmiş 8’inci ilçesiydi. Şu an Ankara'nın en gelişmiş 6’ıncı ilçesiyiz. Ama hedefimi yineliyorum. Biz Ankara'da ilk 3’e gireceğiz. Türkiye'de İnşallah en gelişmiş ilçe sıralamasında ilk 20’de olacağız. Aşkla çalışan yorulmaz. Yoruluyor muyuz, yorulmuyoruz” diyerek konuşmasına son verdi.

basliksiz-1-recovered-002.jpg

Rüveyda Aslıipek/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.