Baysal : Altınköy Çok Eğlenceli Bir Yer

Baysal : Altınköy Çok Eğlenceli Bir Yer

Altınköy Açık Hava Müzesi, kültürel değerleri gelecek nesillere aktarıyor. Çocuklar, köy meydanında kurulan tezgahta, geleneksel bir Türk sanatı olan “telkâri”nin yapımını izledi.

HABER MERKEZİ


Köy hayatının tüm güzelliklerini şehre taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi, düzenlediği yaz etkinlikleriyle unutulmaz anlar yaşatıyor. Ziyaretçilerine Türk gelenek ve göreneklerini daha yakından tanıma, köy hayatının inceliklerini yerinde görme imkanı sunan Altınköy Açık Hava Müzesi, kültürel değerleri gelecek nesillere aktarıyor. Altınköy’ün yaz etkinlikleri en çok çocukların ilgisini çekiyor.

TELKÂRİNİN YAPIMINI SEYRETTİLER

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne ziyarete gelen çocuklar, köy meydanında kurulan tezgahta, geleneksel bir Türk sanatı olan “telkâri”nin yapımını izledi. Bu sanatın inceliklerini mesleğin önemli üstatlarından biri olan Mithat Efe’den dinleyen çocuklar, gümüşün nasıl birbirinden şık takılara dönüştüğünü yerinde gördü.

GÜMÜŞ İŞLEMEYİ ÖĞRENDİLER

Telkâri sanatıyla yakından ilgilenen çocuklar, bol bol soru sormayı da ihmal etmedi. Telkâri yapımını çok beğendiğini söyleyen Ece Baysal (11), “Altınköy çok eğlenceli bir yer. Gümüş takıların nasıl yapıldığını gördüm, çok hoşuma gitti” dedi.

GÜZEL SANATIN İNCELİKLERİNE YAKINDAN ŞAHİT OLABİLİRSİNİZ

Bu hafta sonuna kadar her gün 10:00-12:00, 14:00-16:00 ve 17:00-18:00 saatleri arasında, geçmişi milattan önce 3000’lere dayanan bu güzel sanatın inceliklerine yakından şahit olabilirsiniz.

PEK ÇOK ÇOCUK OYUNU ALTINKÖY’DE HAYAT BULUYOR

Çocuklar,  Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, Pazartesi hariç her gün 11:00-12:00, 13:30-17:30 saatleri arasında Çocuk Etkinlik Evi’nde de keyifli anlar yaşıyor. Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği’nin katkıları ile hatıralarda kalmış pek çok çocuk oyunu Altınköy’de hayat buluyor.

‘ÇOK EĞLENDİM’

Etkinlik Evi’nde keyifli anlar yaşayan Toprak Gürbüz (10), Altınköy’ü çok beğendiğini söyledi. “Yağ satarım-bal satarım, sek sek, mendil kapmaca, tombik, yakan top, topaç çevirme gibi oyunlar oynadım. Uçurtma uçurdum. Çok eğlendim.” dedi.  

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.