CHECK-UP’TA EN BİLİNÇLİ ŞEHİR: ANKARA

CHECK-UP’TA EN BİLİNÇLİ ŞEHİR: ANKARA

Başkent, genel bir sağlık taraması olan Check-up konusunda en bilinçli şehirlerin başında geliyor. Ankalab Laboratuvarları Üst Yöneticisi Dr. İlker Kütükoğlu, Check-up sırasında yapılan tetkiklerin, belirti vermeyen veya çok az belirti veren hastalıklara

ZAFER DENİZ / HABERVAKTİM

Ankaralı vatandaşlar, vücut sağlığını belirli aralıklarla değerlendirerek, olası hastalıklara erken tanı konulması konusunda hassas davranıyor.

Ankara’da sağlık taramasının yapıldığı merkezlerden biri olan Ankalab Laboratuvarları Üst Yöneticisi Dr. İlker Kütükoğlu, kronik hastalıkların birçoğunun belirtilerinin, başlangıç döneminde hafif olduğuna dikkat çekerek, Check-up sırasında yapılan tetkiklerin, belirti vermeyen veya çok az belirti veren hastalıklara erken tanı konulmasında yardımcı olduğunu bildirdi.

ERKEN TEŞHİS SON DERECE ÖNEMLİ

Özellikle kanser gibi ölümcül hastalıkların erken teşhisinin son derece önemli olduğuna işaret eden Kütükoğlu, Ankaralı vatandaşların bu konuda bilinçli olduğunu, ancak bu bilincin toplumun tümüne yayılması gerektiğini ifade etti. Kütükoğlu, diğer şehirlere nazaran Check-up konusundaki bilincin Başkent’te daha yüksek olmasının hastalıkların erken teşhis edilmesi ve tedavisindeki başarı oranını arttırdığına vurgu yaptı.

YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE CHECK-UP

Check-up hizmetlerinin yaş ve cinsiyet bilgilerine göre kategorize edildiğini söyleyen Kütükoğlu, “Her yaşta Check-up sırasında yapılması gereken tetkikler değişmektedir. Check-up programına karar verilirken, yaş, cinsiyet ve aile öyküsü gibi bilgiler etkili olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

CHEKC-UP’TA HANGİ TESTLER YAPILIR?

Kütükoğlu, Check-up sırasında yapılan tetkiklere ilişkin şu bilgileri verdi: “Check-up sırasında kan, idrar ve gaita tahlilleri gibi metabolik biyokimyasal testler ve hormon analizlerinin yanı sıra, bazı otoimmün hastalıklar ve bağışıklık durumlarını gösteren tetkikler de yapılmaktadır. Tüm sonuçlar aynı gün içinde alınmakta ve uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.”

HANGİ TESTİ NE ZAMAN YAPTIRMALIYIZ?

Check-up ile ilgili kafalarda soru işaretlerinin fazla olduğuna dikkati çeken Ankalab Laboratuvarları Üst Yöneticisi Kütükoğlu, “Hangi testi ne zaman ve hangi sıklıkta yaptırmalıyız?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Sağlıklı bir yaşam için, her bireye hiçbir yakınması olmasa bile kırklı yaşlardan itibaren sağlık kontrollerinin yılda bir kez yapılması düşünülebilir. Sadece yılda birkaç saatinizi ayırarak olası pek çok hastalıktan korunabilirsiniz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.