Emeklilere müjdeli haber geldi! Yıllık 10 bin lira pazar desteği

Emeklilere müjdeli haber geldi! Yıllık 10 bin lira pazar desteği

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Tek maaşla geçinen emekli vatandaşımıza hane başına yıllık 10 bin lira pazar desteği sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmaları kapsamında yeni dönem vaatlerini anlattı. 10 farklı konuda 100 farklı projelerinin tanıtılacağı toplantıların üçüncüsü olan 'Adil İstanbul' proje tanıtım toplantısı Florya, İstanbul Planlama Ajansı'nda gerçekleştirildi.

"İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE ÖĞRENCİLERİMİZE 3 BİN LİRA EĞİTİM DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Yapılan işlerde önceliği her zaman çocuklara verdiklerini söyleyen İmamoğlu, "Özellikle kız çocuklarımızın eğitimi için çalışmaya devam edeceğiz. İşte tam da bu sebeple Kızlar Okusun Diye projemizi yeni dönemde, İstanbul'umuz da hayata geçireceğiz. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan ve ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelerimizin birinci sınıfa başlayan 30 bin kız çocuğunun annelerine eğitime başlangıç desteği olarak 3 bin lira vereceğiz. Sen Oku Diye başlattığımız projemize kaldığımız yerden güçlü bir devam edeceğiz. Ayrı bir kapsam olarak, İstanbul sınırları dâhilinde, 100 bin engelli, şehit çocuğu veya ebeveyn kaybı yaşamış, yoksulluk durumu bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve iyileştirme merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören öğrencilerimize 3 bin lira eğitim desteği vereceğiz. Ekonomik kriz, işsizlik ve bozuk gelir dağılımından dolayı bazı aileler maalesef çocuklarına beslenme çantası bile veremiyor. İşte bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir çözüm ürettik. 39 ilçede, 100'ün üzerinde okulda beslenme desteği sağlamaya başladık. 2024-25 yıllarında ilk ve ortaokula giden çocuklarımıza 2 milyon Okul Beslenme Destek paketi dağıtacağız" diye konuştu.

"10 BİN HANEYE AYDA BİR PAKET BEBEK BEZİ VE BİR KUTU BEBEK MAMASI İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ"

"Yeni dönemde de her alanda kadınların yanında olacak ve sorunlarını çözmeye devam edeceğiz" diyerek sözlerine devam eden İmamoğlu, "Kadınlara hizmet veren İBB Kadın merkezlerimizi Adalar, Beylikdüzü, Kağıthane, Sarıyer, Beykoz, Silivri, Şile, Ataşehir, Büyükçekmece, Şişli'de açarak 10 yeni merkezimizle daha fazla kadına ulaşacağız. Yine bu merkezlerde hamile kadınlara doğuma hazırlık eğitimleri vererek, gebelik danışmanlığı hizmeti sunacağız. 40 yaş ve üzeri kadınlar için yılda bir kez ücretsiz mamografi çekimi, 18 yaş ve üzeri kadınlar için ise yılda bir kez ücretsiz ultrason çekimi hizmeti vereceğiz. 5 yıl içerisinde 150 bin İstanbullu kadın bu merkezlerde özenli bir biçimde faydalanabiliyor olacaklar. İstanbul Bebek Projesi kapsamında 0-2 yaş bebek sahibi ve hanede kişi başına düşen gelirin yoksulluk sınırının altında olduğu 10 bin haneye ayda bir paket bebek bezi ve bir kutu bebek maması ihtiyacını karşılayacağız. Hamile Beslenme Paketi'yle anne adaylarının beslenmesine katkıda bulunmak ve yeni doğacak bebeklerin sağlıklarını korumak adına 2024 yılında 100 bin anne adayına gıda destek paketi dağıtacağız" dedi.

"EMEKLİ VATANDAŞIMIZA HANE BAŞINA YILLIK 10 BİN LİRA PAZAR DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ"

"Dar gelirlileri hiçbir zaman unutmadık" diyerek sözlerine devam eden Ekrem İmamoğlu, "Bizden önceki yönetim döneminde vatandaşa sunulan ayni ve nakdi destek sayısı 357 bin 742 iken, 2023 yılında bu sayıyı 2 milyon 292 bin 797'e çıkardık. Bir diğer anlatımla vatandaşa tam 6 kat daha fazla destek verdik. 2024'ten itibaren ayni ve nakdi sosyal destek miktarını 600 bin haneye çıkarak ve ayni ve nakdi destek sayısını tam 4 Milyon adede yükselterek ihtiyaç sahibi vatandaşımızın yanında olacağız. Örneğin, tek maaşla geçinen emekli vatandaşımıza hane başına yıllık 10 bin lira pazar desteği sağlayacağız. Tek emekli maaşı ile geçinen hanelere Halk Ekmek büfelerinden ücretsiz olarak günde 1 ekmek alma hakkı getireceğiz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.