Genç TYB’nin Temelleri Atıldı

Genç TYB’nin Temelleri Atıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Merkezi’nde bir araya gelen genç yazarlar TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan’ında bulunduğu toplantıda Genç TYB’nin temellerini attı.

UĞUR ÖĞÜT/ HABERVAKTİM-

 Şair, yazar ve kültür adamı olarak bini aşkın üyesi bulunanTürkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genç Türkiye Yazarlar Birliği teşkilatını kurdu. TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan öncülüğünde buluşan genç yazarlar ilk toplantılarını düzenleyerek Genç TYB’nin temellerini attı.Toplantıda TYB Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç, TYB Başdanışmanı İbrahim Ulvi Yavuz ve TYB Genel Sekreteri Muhammed Enes Kala da bulundu.

USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ YENİDEN TESİS EDİLECEK

Gençlerin faaliyet yapabileceği bir alan oluşturmak için yola çıktıklarını söyleyen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, “TYB olarak eskiden olduğu gibi usta çırak ilişkisini yeniden tesis etmek için harekete geçtik. Zaten gençler buraya gelerek büyüklerinin birikimlerinden faydalanıyordu ama biz bunun daha örgütlü bir şekilde gerçekleşmesini istiyoruz. Gençler kendi akranlarında gördüğü sorunları çözmek için bir araya gelmeli ve kültürel alanda faaliyetler göstermeli” dedi. 

GENÇLER TYB’NİN ALT YAPISINDAN YARARLANMALI

Genç yazarların tartışmalarını ve el yazılarıyla yazdıkları yazıları konu edecek 200 sayfalık bir kitap çıkarmaya hazırlandıklarını belirten Mehmet Doğan, “Genç yazarların Türkiye Yazarlar Birliği’nin alt yapısından yararlanmasını istiyoruz. Gençler rahatça kendilerini geliştirebileceği ortamlara ihtiyaç duyuyor. Gençler kuracakları bu birimde işbirliği içinde olabilecekler, bağımsız kararlar alabilecekler” şeklinde konuştu.

GENÇLER FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

Genç Yazarlar Birimi'nin danışmanlığını üstlenen Enes Kala, TYB'nin bir ocak olduğunu ve bu ocakta yetişecek gençlerin bu ocağın ileride yanacak ışığının da kaynağı olacağını ifade etti. Genç yazarlardan birimin oluşumda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, neler yapılması gerektiği gibi konularda fikirler alındı. Genç yazarlar atılacak pratik adımlar konusunda fikir alışverişinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.