Gıda İle Oynamak Yaşamla Oynamaktır

Gıda İle Oynamak Yaşamla Oynamaktır

İnsanların sağlığıyla oynayanların cüzi para cezalarıyla kurtulabiliyor olmasına sitem eden Tüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF) Hasan Atak, “Bu yasa daha da ağır cezalar ile güçlendirilerek bir an önce çıkarılmalıdır” diye konuştu.

 UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Tüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak tüketicinin artık, gıda terörünün önlenmesi için etkin önlemler alınmasını istedi. İnsanların sağlığıyla oynayanların cüzi para cezalarıyla kurtulabiliyor olmasına sitem eden Hasan Atak, “Bu yasa daha da ağır cezalar ile güçlendirilerek bir an önce çıkarılmalıdır” dedi.  

DÜŞÜK CEZALAR YAŞAMI KORUYAMAZ

Çeşitli şikâyetlerle gıda güvenliği konusunda tüketici derneklerine başvuran vatandaşların sağlık ve güvenliklerinin korunması için yetkililerden etkin önlemlerin alınmasını istediklerini kaydeden Atak,  “Bakanlığın 2016 yılı Ağustos ayına kadar olan gıda kontrol ve denetimleri sonucu 8620 firmanın taklit ve tağşiş yaparak vatandaşın adeta canına kast eden; sucuk, salam, sosis yerine tüketiciye, at, eşek, baş eti, hatta tükürük bezi yedirenler; natürel sızma zeytinyağı kisvesinde zeytin küpesinden elde edilen sabunluk prina yağı yediren insafsızlardan sadece 69' u savcılığa verilebiliyorsa ve gerisi cüzi para cezalarıyla kurtulabiliyorsa; bu durumda vatandaşın sağlığının korunmasını beklemek ancak hayaldir. Kısaca bugünkü mevzuat gereği yoğun olarak uygulanan 16 bin 500 Liralık cezalarla tüketici sağlığı, hatta yaşamı korunamaz” ifadelerini kullandı.

YASA AĞIR CEZALARLA GÜÇLENDİRİLMELİ

Gıda ile oynamanın yaşamla oynamak olduğunu vurgulayan TÜDEF Genel Başkanı  Hasan Atak şunları söyledi:  “Vatandaşın sağlığında kalıcı etkiler kalmasına hatta bazılarında ölümle sonuçlanabilecek insan yaşamını hiçe sayarak ölümlere sebebiyet verebilecek insafsız halk düşmanlarının tıpkı adam öldürmeye teşebbüs edenler gibi en ağır hapis cezaları ile cezalandırılmaları gerekir. Kısaca bugünkü uygulamada 16500 TL'yi veren; tağşiş, taklide, sağlığımızla oynamaya devam ediyor. Bu bağlamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ‘taklit ve tağşiş uygulamalarına dönük yaptırımların yeniden düzenlenmesiyle ilgili’  yasal düzenlemenin en kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini istiyoruz. Bakanlıkça hazırlanan yeni yasada her ne kadar katlamalı cezalar, süreli kapatma cezaları varsa da bu yetmez.  Bu yasa daha da ağır cezalar ile güçlendirilerek bir an önce çıkarılmalıdır. Ülkemizin belli başlı tüketici derneklerini bünyesinde barındıran TÜDEF üzerine düşecek görevi yapmaya hazırdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.