Herkes 53 TL Ödeyecek

Herkes 53 TL Ödeyecek

Milyonlarca insanın sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan Genel Sağlık Sigortası uygulamasında tek tipli prim sistemine gidiliyor, artık vatandaşın gelir düzeyine bakılmaksızın 53 TL ücret alınacak.

Genel Sağlık Sigortası uygulamasında tek tipli prim sistemine gidiliyor. SSK Genel Sağlık Sigortası, Tescil ve Prim Daire Başkanlığı yetkililerinin gazetemize verdiği bilgiye göre artık Genel Sağlık Sigortasını bütün vatandaşlar 53 TL olarak ödeyecek. Sağlık hizmetlerinden yarar için zorunlu olarak 65,88 TL, 197,64 TL, 395,28 TL ödemek zorunda kalan vatandaşlar artık sadece 53 TL ödeyecek

ARTIK HERKES 53 TL ÖDEYECEK
SSK Genel Sağlık Sigortası, Tescil ve Prim Daire Başkanlığı yetkilileri gelir testine tabi tutularak yapılan Genel Sağlık Sigortası ödemelerinin artık tek tipleşeceğini bilgisini Habervaktim’le paylaştı. Daha önce gelirlerine göre 65,88 TL, 197,64 TL, 395,28 TL ödemek zorunda kalan vatandaşlar artık herkes için geçerli olacak 53 TL’lik Genel Sağlık Sigortası prim ödemesi yapacak. Çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililer en kısa sürede tekli prim sistemine geçileceğini ifade etti.

GELİRE GÖRE PRİM ÖDENİYORDU
Daha önce Genel Sağlık Sigortası ödemeleri gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir üzerinden şu şekilde hesaplanıyordu; Brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise (549 TL) bu kişinin genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanıyordu,(yeşil kart). Vatandaşların geliri brüt asgari ücretin üçte biri ila brüt asgari ücret arasında ise ( 549 ila 1 bin 647 TL arası) 65,88 TL prim ödenmesi gerekiyordu. Brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1 bin 647 ila 3 bin 294 TL) arasında geliri olanlardan ise daha önce 197,64 TL prim ödenmesi alınıyordu. Brüt asgari ücretin iki katından geliri olanlar ise (3 bin 294 TL’den fazla)  395,28 TL prim ödenmek zorunda kalıyordu.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRIYORDU
Herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar,  hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almayanlar veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar, genel sağlık sigortasının kapsamında bulunmayanlar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmaya başlamamışlarsa gelir testi yaptırmak zorundalar. Daha önce gelir testine gitmediği için birçok vatandaş yüksek borçlarla karşılaşıyordu.

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.