İSDER ve İMDER 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutladı

İSDER ve İMDER 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutladı

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği ve Türkiye İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları tarafından kutlama mesajları yayımlandı.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla, Türkiye’de de çeşitli organizasyonlarla farkındalık yaratılmaya çalışıyor. Günün ilk saatlerinden itibaren farklı etkinlikler düzenlenmeye devam ederken; Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği ve Türkiye İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları tarafından kutlama mesajları yayımlandı. İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş Dünya Çevre Günü için kaleme aldığı yazısında:

“Dünya genelinde her gün 85 milyon paket ve doküman teslim ediliyor. Artan küresel demografik eğilimler ve e-ticaret patlaması da lojistik sektörünü canlandırıyor. Dijital platformlar giderek daha önemli hale geliyor ve küçük işletmelerin bile küresel erişime sahip olmasına ve endüstri devleriyle rekabet etmesine izin olanak sağlıyor. Bunun yanında dijitalleşme, lojistik sektörünün bazı verimsizliklerinin de önüne geçerek sosyal ve çevresel faydalar sağlar. Dijital dönüşüm verimliliği artırabileceği gibi enerji tüketimini ve emisyonları da azaltabilir. Biz de bu kapsamda sektörümüzde dijitalizasyon ve çevre duyarlığı hassasiyetlere öncelik vererek hareket ediyoruz” dedi.

dunya-cevre-gunu1.jpg

Aynı şekilde Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün ise şunları söyledi: “İnşaat, madencilik, sanayi ve tarım başta olmak üzere hemen her sektörüne doğrudan veya dolaylı olarak hizmet sağlayan iş makinaları sektörü 2022 yılını toplam 11 bin 43 adetlik yeni makina satışıyla tamamladı. Türkiye iş makinaları sektörü 2023 yılına da son derece güçlü satış rakamlarıyla başladı. İMDER Online rakamlarına göre yılın Ocak’ta 795, şubat ayında 856, Mart’ta 1.412 ve Nisan ayında da 1.174 iş makinası satışı yapıldı. Sektör olarak Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Kuzey Afrika ve Orta Asya pazarları başta olmak üzere toplamda 133 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.”

isder.jpg

ATIK YÖNETİMİ VE ENERJİ TASARRUFU GİBİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ

İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş, yayımladığı yazının devamında şöyle söyledi: “Ülke olarak tarafı olduğumuz Paris İklim Anlaşması ile temeli atılan Sıfır Karbon Hedefi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı taahhütlerimiz doğrultusunda sektörümüzde inovatif çözümler üretiyoruz. Çevreye duyarlı makine üretme bilincimiz gelişiyor ve farklı motor türlerinin geliştirilmesini sağlıyoruz. Forkliftlerde de yenilikler geliyor. Örneğin teknolojik gelişmeler ile elektrikli forkliftler gelişiyor. İstifleme konusunda özellikle elektrikli forkliftler tercih ediliyor. Dünya genelinde çevre standartlarının ve insan sağlığı konusunda uygulanan standartların her geçen gün iyileştirilmesini elektrikli akülü forkliftlerin kullanımın artırıyor.

Biz sektör olarak üretim süreçlerimizde Atık yönetimi, Enerji tasarrufu, çevreyle uyumlu yakıt ve yağların kullanımı, kullanılan kimyasal miktarlarının azaltılması gibi standartlarımızı uyguluyoruz. Diğer yandan ürün geliştirmede örneğin prototiplerimizi 3D yazıcılar ile; çevreye karşı duyarlı, stoksuz, maliyet ve zaman açısından da tasarruflu, esnek üretim cihazları ile üretiyoruz. Sektörümüzdeki işletmelerin, belirli bir zamanda bir depo veya fabrika alanında; makine performansı, çevresel koşullar, enerji tüketimi, stok durumu veya malzeme akışı konularında neler olduğunu bilmelerine olanak tanıyan Endüstri 4.0 uygulamalarına yani teknoloji odaklı, yüksek hızlı bir ortamda üretime geçişlerine öncülük ediyoruz. Böylece dijitalleşme, iklim, sürdürülebilirlik hassasiyetleri ile sektörlerimizi yeniden kurguluyoruz. Bu kapsamdaki yol haritamızı da “Dijitalizasyon, Sıfır Karbon Ayak İzi ve Paylaşım Ekonomisi” modelleri ile açıkladık. Diğer yandan yeşil Mutabakatın ana unsurlarından biri ilgili tüm ürün mevzuatına etki edecek olan döngüsel ekonomidir. Bu ana tema altında, 10 Mart 2020 tarihinde AB Yeni Sanayi Stratejisi, 11 Mart 2020 tarihinde ise Döngüsel Ekonomi Eylem Planı açıklanmıştır. Böylece AB, hammadde temini aşamasından ürünlerin üretimi, tüketimi ve atık yönetimine dair döngüsel bir yaklaşım ile yeni kurallar getirileceğini açıklamış, elektronik ve bilişim teknolojileri, piller ve araçlar, ambalaj, plastikler, tekstil, yapı ve inşaat, gıda, su ve besinler öncelikli sektörler olarak belirlenmiştir. Biz de tüm üretim ve yönetim süreçlerimizi bu anlayış ile kurguluyoruz.

Sektördeki yenilikler ve gelişmeleri takip ederek güçlü şekilde çalışmaya devam ediyoruz. İSDER Online rakamlarına göre, 2022 yılında 12 bin 931 adetlik satış rakamına ulaştık. 2023 yılına da güçlü bir satış ivmesiyle başladık. Bu yılın ocak ayında, 1.349, Şubat’ta 834, mart ayında 1.874 ve Nisan ayında ise 1.503 istif makinası satışı gerçekleştirdik.”

imder.jpg

SEKTÖRDE ÖNEMLİ DETAY: YEŞİL MUTABAKAT

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı yazısında, “İnşaat, madencilik, sanayi ve tarım başta olmak üzere hemen her sektörüne doğrudan veya dolaylı olarak hizmet sağlayan iş makinaları sektörü 2022 yılını toplam 11 bin 43 adetlik yeni makina satışıyla tamamladı. Türkiye iş makinaları sektörü 2023 yılına da son derece güçlü satış rakamlarıyla başladı. İMDER Online rakamlarına göre yılın Ocak’ta 795, şubat ayında 856, Mart’ta 1.412 ve Nisan ayında da 1.174 iş makinası satışı yapıldı. Sektör olarak Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Kuzey Afrika ve Orta Asya pazarları başta olmak üzere toplamda 133 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı ihracatımızdaki başlıca ülkeler Rusya, Almanya oldu. İş makinaları sektöründe önemli bir konumda olan Almanya’ya makina ihracatı yapıyor olmamız Türk makina sektörünün dünya ile entegrasyonu noktasında önemli bir göstergedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan pazarların tamamının yakınına yaptığı ihracat ile kendini kanıtlayan iş makinaları sektörü, sanayi üretimindeki payı, dışa açılma ve yatırım gibi konularda Türkiye’deki en önemli sektörlerin arasındadır.

Türk iş ve inşaat makinaları sektörü, pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da 7’nci, dünyada ise 11’inci sırada yer almaktadır. Yüksek mühendislik kabiliyeti ile ürettiğimiz üstün kaliteli makinalarla küresel rekabette önemli bir oyuncuyuz. Küresel ölçekte rekabet eden Türk iş, inşaat ve istif makinaları sektörü olarak hem üretimde hem ürünlerimizde yeni teknolojilere ayak uydurmaya devam etmek, sesimizi tüm dünyaya duyurabilmek adına en büyük motivasyonlarımızdan biri. Bu hedeflerimize ulaşabilmek adına, alanında uzman paydaşlarımızın katkılarıyla oldukça yoğun bir ajandayı ve eş zamanlı pek çok projeyi birlikte yürütüyoruz.

dunya-cevre-gunu2.jpg

İstikrarlı, istihdam yaratan, teknoloji ağırlıklı, çevreye duyarlı ve sosyal sermayesi güçlü bir dünya için hep birlikte çalışıyoruz. Avrupa Birliği (AB), 11 Aralık 2019 tarihinde açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) ile 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefini ortaya koydu. AB, bu hedefe ulaşmak için yeni bir büyüme stratejisi benimseyeceğini ve tüm politikalarını iklim değişikliği ekseninde yeniden şekillendireceğini açıkladı. Sanayiden finansmana, enerjiden ulaştırmaya ve binalardan tarıma uzanan bir dizi alanda AB politikalarında kapsamlı değişiklikler öngören Yeşil Mutabakat, Tek Pazar’ın tesisinden bu yana AB’nin en büyük girişimlerinden birisi. Biz de iş makineleri sektörü olarak bu bilinçle hareket ederek çevreye büyük katkılar sunabiliriz. Kiralama sektörü örneğin bizim katkı verebileceğimiz alanlardan birisi.

Bu kapsamda bu yıl 3-4 Ekim tarihlerinde elektrifikasyon, dijitalizasyon, otonom makinalar, endüstri 4.0 ana başlıkları çerçevesinde İMDER & İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği- İSDER olarak uluslararası bir etkinliği (3. Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi) hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda planlamış olduğumuz çalışmalara hız kesmeden devam ettiğimizi ve yeni dönemde tüm paydaşlarımız ortak çalışmalar yürütme hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.