İslam STK’ları için Önemli Anlaşma

İslam STK’ları için Önemli Anlaşma

HİZMET-İŞ, Ürdün Belediye Çalışanları Sendikası ve Ürdün Kamu Hizmetleri ve Serbest Meslek Çalışanları Sendikası ile işbirliği protokolü imzaladı. Ürdün Belediye Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hammam Alma’aita, İslam dünyası sivil toplum örgütlerinin

 

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

İkili işbirliği anlaşması, 12 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Ürdün Belediye Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hammam Alma’aita ve Ürdün Kamu Hizmetleri ve Serbest Meslek Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Khaled Abu-Margoub tarafından imzalandı.

ULUSAL VE ULUSLARARASI YENİ BİR ANLAYIŞI

Anlaşma metninde, tarafların bağımsız sendikacılığın gelişimine katkı sunmak, sendikal hak ve özgürlükler temelinde emekçiler için makul yaşam ve çalışma koşulları sunulmasına ve bölgelerinde ve uluslararası alanda olumlu gelişmelerin önünü açacak küresel bir anlayışın tesisine katkı sunmak konularında mutabakata varıldığına yer verildi. İşbirliği anlaşmasıyla ayrıca bilgi ve deneyim paylaşımı, karşılıklı yarar çerçevesinde eğitim programları yapılması, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı alternatif politikalar geliştirilmesi ile sendikalar, devletler ve halklar arasında güçlü ilişkiler kurulması hedefleniyor. Mahmut Arslan, işbirliği imza töreninde yaptığı konuşmada, Ürdün sendikalarıyla ilişkileri geliştirmeyi ve tecrübe paylaşımında bulunmayı önemsediklerini belirterek, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak emek adına ulusal ve uluslararası alanda yeni bir anlayışı geliştirmek ve yerleştirmek istiyoruz” dedi.

SENDİKAL TECRÜBELERİMİZİ ONLARA AKTARACAĞIZ

Dünyanın değişik ülkelerinden pek çok sendika ile işbirliği içinde olduklarını kaydeden Arslan, Ürdün sendikaları ile temas halinde olduklarını ancak işbirliği hususunda geç kalındığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bugün imzaladığımız ikili anlaşmamızla bu eksikliği gidermiş olacağız. Ürdün Belediye Çalışanları Sendikası ve Ürdün Kamu Hizmetleri ve Serbest Meslek Çalışanları Sendikası daha önce bizim etkinliklerimize katıldılar. Biz de onların misafiri olduk. Şimdi birbirimize nasıl yardımcı olacağımızı kısa zamanda tespit edeceğiz. Sendikalar, ülkeler ve halklar olarak ortak sorunlarımız var. Kendi sendikal tecrübelerimizi onlara aktaracağız, biz de onların tecrübesinden yararlanacağız. Bizler yüzyıl önce aynı devletin sınırları içinde yaşayan toplumlardık. Hem sendikalar hem de iki ülke olarak birlikte yapacağımız şeyler var. Bu anlamda anlaşmamızı bir başlangıç olarak kabul ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

GÜVENLİK VE EKONOMİK OLARAK GERİDEYİZ

Ürdün Kamu Hizmetleri ve Serbest Meslek Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Khaled Abu-Margoub da HAK-İŞ’in ulusal ve uluslararası düzlemde çokça tanınan güçlü bir konfederasyon olduğunu ve HİZMET-İŞ’in de ona yakın oranda bir gücü temsil ettiğini belirterek, “Biz HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” dedi. Margoub, Genel Başkan Arslan’a İslam dünyası sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilmesi noktasındaki çalışmalara verdiği katkıdan dolayı teşekkür etti. Ürdün Belediye Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hammam Alma’aita da Türkiye ile sendikal, siyasal ve güvenlik noktasında ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. Ürdün çalışanlarının güvenlik ve ekonomik olarak gerilediğini kaydeden Alma’aita, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ ile somut projeler içinde yer almak istediklerini belirtti.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.