Nükleer Anlaşmaya Rusya Darbesi

Nükleer Anlaşmaya Rusya Darbesi

Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi’nin (MEPhI), Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ankara Üniversitesi ile yürüttüğü eğitimde işbirliği anlaşmalarını iptal ettiği bildirildi.

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Hacettepe ve İTÜ’nün anlaşmaları, iki üniversite arasında bilim, eğitim ve sosyal alanlardaki işbirliğini kapsarken, Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşma, Mersin Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santrale yetişmiş insan gücü sağlamayı amaçlıyordu.

ŞAŞKINLIKLA KARŞILIYORUZ VE ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

MEPhI tarafından anlaşmanın iptal edildiğini duyuran Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, “Üniversitemizin Rusya Federasyonunda bulunan 8 üniversite ile anlaşması bulunurken, bunlardan biri olan MEPhI tarafından anlaşma iptali kararı alındı. MEPhI’nin aldığı bu kararı şaşkınlıkla karşılıyoruz ve üzüntü duyuyoruz. Ülkeler arasında zaman zaman yaşanabilecek siyasi anlaşmazlıkların bilim ve eğitim alanlarını etkilemesine izin verilmemesi gerekir. Çünkü bilim, eğitim, bilgi evrenseldir ve politik etkilerden bağımsızdır. Ayrıca gelecekteki ilişkilerin inşasında temel alanların başında bilim ve eğitimin geldiği unutulmamalıdır” dedi.

KAPIMIZ AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERE AÇIK

“Ankara Üniversitesinin kapılarının Rusya Federasyonundan gelen akademisyen ve öğrencilere her zaman açık olduğunu belirten İbiş, “Rusya Federasyonundaki ortaklarımızla süregelen bilim ve eğitim ilişkilerimizin de akamete uğramaksızın tarafımızca devam ettirilme isteğimizi korurken, aynı everensel bakış açısı ile Rusya tarafının da benzeri anlayışı koruması gerektiği inanç ve tavsiyemizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

EVRENSELLİK VE BARIŞÇILIK İLKELERİ

“İnanıyoruz ki ‘üniversite’ kavramına içkin olan evrensellik ve barışçılık ilkeleri Rusya Federasyonunda köklü ilişkilere sahip olduğumuz ortaklarımız için de geçerlidir” diyen İbiş, “İki ülke arasında artık kopması mümkün olmayan çok yönlü, derin ilişki içinde özel bir yeri bulunan bilim ve eğitim alanındaki ortaklık, tıpkı diplomasi gibi, bu ilişkinin temellerinden birisidir” şeklinde konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.