Orman yangınlarının faturası ağır oldu: Yangın söndürme pilotu bakın neler anlattı

Orman yangınlarının faturası ağır oldu: Yangın söndürme pilotu bakın neler anlattı

Türkiye son yıllarda artan sıcaklıkların etkisiyle orman yangınları ile mücadele etmek zorunda kaldı. Gazetemize konuşan Orman Genel Müdürlüğü helikopter pilotlarından Suat Üner, ‘‘Orman yangınlarının faturası ağır oldu. Büyük mücadeleler verdik’’ dedi.

Türkiye, 2023 yılında özellikle yaz aylarında ülke genelinde çıkan orman yangınlarına karşı yoğun bir mücadele sürdürdü. Mevsim normallerinin üzerinde hissedilen sıcaklıklar orman yangınlarını tetiklerken, bu yangınlar büyük çapta maddi hasara neden oldu. İlgili birimler ülke genelinde çıkan yangınlara karşı büyük mücadele verdi. Ortaya çıkan felaketin boyutu nedeniyle maddi ve manevi hasarın önüne geçilemedi. Orman Genel Müdürlüğü pilotlarından Suat Üner, yürütülen çalışmaları, alınabilecek önlemleri ve çıkan yangınların ana nedenlerini gazetemize anlattı.

t3.png

BÜYÜK MÜCADELELER VERDİK

Yangınların kontrol altına alınması için 7/24 çalıştık diyen Üner, ‘‘Benim asıl işim sahadaki birimlere havadan destek vermek. Yangın çıkan yerlerin konumlarını belirlemek. Yangının büyüme tehlikesi olan bölgeleri tespit etmek. Orman yangınları bu sene büyük hasarlara neden oldu. Hem ülke ekonomisi hem de ciğerlerimiz olan ormanlarımız yandı. Hem halkımız hem ekiplerimiz ciddi manada büyük mücadeleler verdik. Ölümle burun buruna gelen ve maalesef yaşamını yitiren insanlar oldu. Birçok vatandaşımız evlerini terk etmek zorunda kaldı. Neden? Orman yangınlarının en büyük nedeni beşeri faktörlerdir. Evet, bir sıcaklık artışı bir iklim değişikliği söz konusu. Bunun yanında bilinçsiz insanların piknik alanlarındaki yakılan ateşi söndürmemesi hatta yasak olan bölgelerde piknik yapmaya çalışması, sönmemiş sigara izmaritleri, cam parçaları ve tabii ki terör eylemleri orman yangınlarının başlıca nedenleri oluyor. Geçtiğimiz senelerde Antalya yangınlarında tabir yerindeyse hiç uyumadan mücadele gerçekleştirdik. Ekiplerin ve vatandaşın mücadelesi takdire şayandı. Tüm ekipler canla başla mücadele ediyor fakat bu tür ve her sene tekrar eden olayların önüne geçemiyoruz. Vatandaşların hassasiyeti çok önemli’’ ifadelerinde bulundu.

t1.png

ORMAN YANGINLARINI EN AZA İNDİREBİLİRİZ

‘‘Ülkemiz için maddi ve manevi değeri olan ormanlarda her yıl aynı tablolarla karşılaşıyoruz’’ diyen Üner, ‘’Orman yangınlarını en erken şekilde haber veren yeni teknolojiler gelişiyor bu teknolojileri daha fazla geliştirmeliyiz. Toplumun yangın tehlikesi konusunda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi en kritik adımdır. İnsanlar, yangın risklerini azaltmak ve yangın çıktığında nasıl güvende kalacaklarını bilmelidirler. Ayrıca ormanlık alanlarda piknik yapılacaksa güvenli belirlenmiş alanlarda yapılmalıdır. Yangınların etkilediği bölgelerin yeniden ağaçlandırılması ve çevresel düzenlemenin yapılması, doğal yaşamı ve ormanlarımızı korumak için hayati öneme sahip. Özellikle terör gruplarının bu tür eylemleri olabiliyor. Şüpheli hareketleri görülen kişilerin güvenlik güçlerine hızlı bir şekilde bildirilmesi gerekiyor. Ancak bu çalışmalar sonucunda orman yangınlarını en aza indirebiliriz’’ diyerek cümlelerini noktaladı.

t2-001.png

2023 ORMAN YANGINLARI İLGİNÇ RAKAMLAR

2023'ün ilk yedi ayında, Türkiye'de 1022 orman yangını meydana geldi ve bu yangınlar sonucunda yaklaşık 6,900 hektarlık ormanlık alan tahrip oldu. Çanakkale'de yaşanan yangınların söndürülmesi için ciddi bir mücadele sergilendi. Toplamda 10 uçak, bunların dört tanesi gece görüş kabiliyetine sahip helikopterlerle birlikte 38 helikopter, 3,174 uzman personel ve 790 kara aracı yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Hava taşıtları, toplamda 2,828 sorti gerçekleştirerek yaklaşık 9 milyon ton suyu yangınların kontrol altına alınması için kullanarak büyük bir çaba sarf etti. Yangın, toplamda 2,600 hektarlık ormanlık alanın yanı sıra 11 köyü de içine alarak etkiledi ve bu nedenle toplamda 4,080 hektarlık bir bölge zarar gördü.

t5.png

EN ÇOK ORMAN YANGINI ÇIKAN 5 İL

Toplam 2.160 orman yangınının çıktığı 2022’de Muğla, hem sayısal hem de yanan alan açısından ilk sırada yer aldı. En çok orman yangını çıkan 5 il;

Muğla:234 (5.523 ha)

Antalya:189 (194 ha)

İzmir:169 (720 ha)

Manisa:128 (579 ha)

Çanakkale:118 (599 ha)

Mikail Karaman / www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.