OSİAD: ASGARİ ÜCRETTE FEDAKARLIĞI DEVLET YAPMALI

OSİAD: ASGARİ ÜCRETTE FEDAKARLIĞI DEVLET YAPMALI

OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, işçiye bin 300 lira asgari ücret verilmesi konusunda devletin fedakarlık yapması gerektiğini aksi takdirde işletmelerin maliyetler artacağı için işçi çıkarabileceğini söyledi.

ZAFER DENİZ / HABERVAKTİM

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Ahmet Kurt, işverenlerin işçisinin cebine koyduğu paranın miktarı ile ilgili bir sorunu olmadığını işçisinin cebine ne kadar fazla para koyabilirse bundan mutlu olduğunu  ancak bunu yaparken  Gelir Vergisi, SSK primi ve işsizlik ödeneğinin  işçi ve işveren paylarının maliyetler üzerinde ciddi artışa neden olduğunu ifade etti.

 

‘İŞÇİNİN YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ DEVLET ÜSTLENMELİ’

OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, 1 Kasım seçimlerinden sonra gündemden düşmeyen asgari ücret tartışmaları konusunda “İşçinin yükümlülüğünü devlet üstlenmeli, işverene ilave yük gelirse maliyetlerimiz sadece asgari ücret artışı ile sınırlı kalmaz tüm sistemi zorlayacak bir hal alır ki bu durum işletmeleri zorlar” dedi.

 

Kurt, asgari ücretin tümden kaldırılması yönündeki görüşlere katılmadıklarını, Asgari ücretle çalışan önemli bir hizmet sektörü çalışanı olduğundan, bir taban ücret olması gerektiğini belirtti.  Asgari ücretin şu anki haliyle bin 560 liraya mal olduğunu, bu maliyet içinde işçilerin yüzde 15 gelir vergisi, yüzde 14 sosyal güvenlik primi, yüzde 1 işsizlik fon kesintisi bulunduğunu ifade etti. Asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması durumunda maliyetlerin yüzde 30 artacağını ifade eden Kurt, işçinin ödediği payı devletin üstlenmesinin daha doğru olacağına dikkat çekti.

 

‘FEDAKARLIĞI DEVLETİN YAPMASI GEREKİR’

Devletin asgari ücret üzerinden işçiden kesilen gelir vergisi ve SSK primi ile işçi İşsizlik primini devletin üstlenmesi halinde mevcut sistemde bir bozulma olmayacağını söyledi. Aksi takdirde Asgari ücretin net bin 300 liraya çıkarılması halinde, Asgari ücretin üzerindeki ücretlerde çalışanların ücretlerinde zorunlu artışa gidilmesi gerekeceğini bu durumda işveren üzerindeki istihdam yüklerini ciddi şekilde artıracağını söyledi.  Kıdem tazminatı SGK Tavan matrahı vb kalemlerde  telafi edilemeyecek işveren aleyhine artışlar geleceğini ifade etti.

 

Kurt, “İşverenin yükümlülükleri aynı şekilde devam ettiğinde sadece işçi payını işçinin kendisine ödediğimizde, asgari ücreti bin 300 lira yapmak mümkün. Burada, fedakarlığı devletin yapması gerekir. Eğer, asgari ücret artırılır, bu işverene yansıtılırsa işletmelerin zorda kalacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Kurt, önerdikleri yolun tercih edilmemesi durumunda işletmelerin eleman çıkarma yoluna gidebileceklerini de ifade etti.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.