Özel okullardan liste fiyatı oyunu! Yüzde 65 sınırını böyle aşıyorlar

Özel okullardan liste fiyatı oyunu! Yüzde 65 sınırını böyle aşıyorlar

Özel okullar yüzde 65 zam sınırını aşmak için ‘liste fiyatı oyunu’na başvuruyor. Bu durumda veli ne yapmalı? Zam oranı ödediği para üzerinden mi hesaplanır yoksa okulun liste fiyatı üzerinden mi? Liste oyunu nasıl aşılır, nereye şikayet edilir?

Fiyatlarını yüzde 100’ün üzerinde oranlarda artıran özel okullara karşı velilerden gelen talepler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakan Mahmut Özer ile özel öğretim kurumları yöneticileri arasında yapılan toplantılarda, özel okul zammına bir tavan oran belirlendi. Ve Bakan Özer, toplantıdan çıkan kararı açıklayarak, özel okul zammının yüzde 65 olarak belirlendiğini bildirdi. Özer, alınan kararın yarından itibaren uygulanacağını belirtti.

NASIL BELİRLENDİ?

Bir değişikliğe giderek Üretici Fiyat Endeksi’nden (ÜFE) ziyade Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) baz alacak şekilde ücret artışını belirlediklerini vurgulayan Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı, ocak ayında açıklanan ÜFE ve TÜFE oranlarını dikkate alarak bir sonraki eğitim öğretim yılındaki özel öğretim kurumları ücretini belirliyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sene bir değişikliğe gidiyoruz. ÜFE'den ziyade TÜFE'yi baz alacak şekilde 2023 yılı fiyatını belirleme kararı aldık” bilgisini verdi.

YENİ YILDA ZAM ORANI YÜZDE 65

Bakan Özer, yeni yıl için belirlenen zam oranına ilişkin de “Hem 2023 yılı enflasyon beklentisinin düşük olması hem de velilerimizin bu süreçlerde desteklenmesi bağlamında Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 fiyatlarının yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık” diye konuştu.

YETERSİZ BULDULAR

Özel öğretim kurumları yöneticilerinin yüzde 65 oranını yetersiz bulduğunu kaydeden Bakan Özer, şunları söyledi:

“Özel öğretim kurumları yöneticileriyle de bu oranı konuştuk, tartıştık. Buradaki arkadaşların tamamı bu fiyatın yetersiz olduğuyla ilgili kanaatlerini bize ifade ettiler. Ben özgür bir şekilde görüşlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine müteşekkirim. Ama biz hem hükümet olarak hem de Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 yılındaki enflasyon beklentilerini ve TÜFE’yi dikkate alarak hem de velilerimizi destekleme anlamında böyle bir karar aldık. Bu kararı yarından itibaren uygulamaya sokmuş olacağız.”

“Yeni almış olduğumuz kararın öğrencilerimize, özel öğretim kurumlarındaki velilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Her ne kadar sektör temsilcileri bu artış oranını kabul etmeseler de yeni uygulamanın getirmiş olduğu zorlukları da hem bakanlık hem de özel öğretim kurumları birbirine destek olarak birlikte aşacağız. Yeni fiyatın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

YÜZDE 65’TEN FAZLA YAPARLARSA NE OLACAK?

Yüzde 65 kararı ne anlam geliyor? Özel okullar yüzde 65’ten fazla zam yapamayacak mı, yaparlarsa ne olur, kararın bağlayıcılığı ne? Özel okullar yüzde 65 zam sınırını aşmak için ‘liste fiyatı oyunu’na başvuruyor. Bu durumda veli ne yapmalı? Zam oranı ödediği para üzerinden mi hesaplanır yoksa okulun liste fiyatı üzerinden mi? Liste oyunu nasıl aşılır, nereye şikayet edilir? Şimdi veliler bu soruların cevaplarını arıyor, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu konularda da net açıklamalar bekliyor.

LİSTE OYUNU İLE SINIR AŞILIYOR

Bu arada edinilen bilgilere göre, özel okulların “liste oyunu” ile yüzde 65 sınırını şimdiden deldiği belirtiliyor. “Bakanlık zam oranını yüzde 65’le sınırlandırdı ama siz yüzde 100 zam yapmak istiyorsunuz. Bu Bakanlık kararına aykırı” diyen velilere özel okullardan “Sizin ödediğiniz ücret liste fiyatı değil, indirim yapılmış size. Yeni zam oranımız liste fiyatı üzerinden hesaplandığında yüzde 65’i geçmiyor” cevabı veriliyor.

444 0 632’YE BAŞVURULABİLİR

Bu durumda veliler ne yapacak? Veliler özel okulların liste oyununu nasıl aşacak? Bu konularda Milli Eğitim Bakanlığı’nın danışma hattı olan 444 0 632 nolu telefonu arayıp bilgi alınabiliyor.

www.gazeteilksayfa.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.