Ramazan ayı bu sene 29 gün sürecek

Ramazan ayı bu sene 29 gün sürecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın kameri ayı hesaplamalarına göre şevval ayı hilali ramazan ayının 29’uncu gününün akşamında görülecektir, bunun için de 20223 ramazan 29 gün sürecek.

On bir ayın sultanı olarak adlandırılan ramazan ayının ilk teravih namazı 22 Mart Çarşamba günü kılınacak olup 23 Mart günü sahura kalkılacak ve aynı gün 2023 yılının ilk iftarı yapılacaktır. Oruç ibadetinin yerine getirildiği bu ayda teravih namazı, fitre, mukabele ve Kuran-ı Kerim hatmedilmesi gibi ibadetlerin de yerine getirildiği ramazan ayında, Kur'an-ı Kerim'de "bin aydan daha hayırlı" olduğunun bildirildiği Kadir gecesi 17 Nisan günü idrakı olacaktır. Ramazan Bayramının ise 21 Nisan’a denk geldiği hesaplanırken Din İşleri Yüksek Kurulunca fitre miktarının 70 lira olarak belirlendi.
HİLAL, 23 MART SABAHI GÖRÜLECEK
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt,
kameri takvime göre ayın dünya etrafında döndüğü sürenin 29 gün ve bir kaç saat olduğunu belirtirken Ramazanın 29 gün bazen de 30 gün sürmesinin nedeninin ayın dünya etrafında dönme süresiyle ilgili olduğunu belirtti.
Bozkurt, "Bu ramazan da 29 gün sürecek. Greenwich saatiyle hilalin 23 Mart sabahında görüleceği öngörülüyor." 2023 ramazan temasının "Ramazan ve Dayanışma" olarak belirlendiğini söyleyen Bozkurt rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan ramazanda gereği gibi idrakının yapılmasını vurguladı.

Ramazan ayının dini hassasiyetlerin en çok olduğu dönem olduğuna değinen Bozkurt, "Ramazanda oruç ve teravih namazlarının yanında geleceğe umutla bakmayı sağlayan fırsatlar da vardır. Bunlar arasında Rabb'imizin bize verdiği nimetlerin kıymetini bilmek. Gündüzü oruçlu geçirmek bize nimetlerin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatır. Bu durum, imkanlara sahip olmayan insanları halini hatırlamaya da vesile olur." İfadelerini kullandı. Bozkurt fıtır sadakasının önemine değinerek, fıtır sadakası vererek hem sadaka verildiği hem de maddi imkanı olmayanların gözetildiğine dikkat çekti.

"AFETLERDE EVSİZ, BARKSIZ KALAN İNSANLARI DESTEKLEMEMİZ LAZIM"

Bozkurt, "Ramazanı elimizde var olan şeyleri kardeşlerimizle paylaşmaya vesile kılacağız. Afetlerde evsiz, barksız kalan insanları desteklememiz lazım. Maddi ve manevi varlıklarımızı ihtiyaç sahiplerine aktararak fedakarlık yapmalıyız. Bu infakla yapılacak tabii ki." ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının ruh ve beden olarak günahlardan arındığına vesile olan bir ay olduğunu söyleyen Bozkurt, "Ramazan hem birey hem de toplum için esenliktir. Ramazan huzur ve dinginliktir, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma için bir vesiledir. Ramazanı bu bilinçle idrak etme umudundayız." değerlendirmesini yaptı.

Gamze Gümüş/gazeteilksayfa

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.