Selim Kaya jokey kimdir? Selim Kaya kaç yaşında?  Selim Kaya nereli?

Selim Kaya jokey kimdir? Selim Kaya kaç yaşında? Selim Kaya nereli?

Selim Kaya jokey kimdir? Selim Kaya kaç yaşında? Selim Kaya nereli? Soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Detayları haberimizde derledik.

Selim Kaya jokey kimdir? Selim Kaya kaç yaşında? Selim Kaya nereli? Soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Detayları haberimizde derledik.

Selim Kaya jokey kimdir? Selim Kaya kaç yaşında? Selim Kaya nereli?

Selim Kaya 1 Mayıs 1977'de Şanlıurfa'da dünyaya gelmiştir. Türk jokeydir.

Henüz 11 yaşında iken abileriyle birlikte hipodromlara giderek seyis olarak işe başlamıştır. İlerleyen yıllarda attan düşerek hayatını kaybeden abisinin izinden giderek jokey olmaya karar vermiştir. Henüz jokeyliğe adım atamamış bir apranti iken attan düşerek kaburgasında çatlak, kafatasında çatlaklarla haftalarca yoğun bakımda kalmıştır. Bu zor süreci atlattıktan sonra, at binmeye devam etmiş ve kısa sürede 100 yarış kazanarak jokeyliğe adım atmıştır.

Kaya, gerek yurtiçi gerek yurtdışında yarışmalarda başarı kazanmıştır. Ribella, Kafkaslı, Pan River, Finesse ve daha birçok şampiyon atla koşmuştur. Ekim 2016 yılında kendi gibi jokey olan Ömer Kaya'nın at üzerinden düşerek ölmesiyle sonuçlanan tatsız günler Kaya ve ailesine büyük darbe vurmuştur. Aralık 2017 tarihinde ailenin büyüğü ve Türk Yarış Atçılığının en başarılı isimlerinden, at sahibi Remazan Kaya kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmıştır. 14 Şubat 2018 tarihinde hayatını kaybeden Remazan Kaya'nın da vefatı sonrası bir süre camiadan uzaklaşmış olsa da daha sornra at binmeye devam etmiştir. Türkiye, Dubai gibi ülkelerde yarış binerek toplamda "2951" yarışta birinciliğe ulaşmıştır.2010 yılında "Mystical Storm" adlı atla Gazi Koşusu'nu kazanmıştır. Jokey ayni zamanda Ismet Inönü Koşusu'nu 6 kez kazanarak Halis Karataş ile bu Koşuyu en cok kazanan jokey ünvanini paylaşmaktadir.

Kaya, Kafkaslı isimli safkanla 58 yarış kazanarak bir dünya rekoruna imza atmıştır. Ayrıca Remazan Kaya'nın sahibi olduğu "Kafkaslı" isimli safkanın sık koşmasından dolayı sakatlanarak Grup 1 yarışta pistte kalması ve Selim Kaya'nın başka bir safkanla yarış kazanmasıyla yarış sonrası röportajında pistlere bakarak dolmuş gözleriyle tarihe geçen şu sözleri söylemiştir: "Maalesef atlar sahibini seçemez".

Selim Kaya, 31 Aralık 2020'nin son saatlerinde jokeylik kariyerini bitirme kararı aldığını açıklamıştır. Covid 19 Pandemisi sebebiyle seyircilerin hipodroma girişinin yasak olduğu günlerde "yarışların seyirciyle koşulduğu ilk gün, yarışseverin önünce jübile yapacağım' demiştir. Kaya şimdilerde ticarete atılarak Unano isimli bir şirket kurarak burada da faaliyetlerini sürdürmektedir. Yarışları terk edeceğini açıklamasına sebeplerden biri "kamçı kullanımının eziyet" olduğu şeklinde açıklamıştır. Bunun üzerine Selim Kaya 5 Ocak 2021 tarihindeki yarışta bindiği "Benim Zaferim" isimli safkanla kamçı vurmadan birinciliğe ulaşarak ilginç ve dikkat çekici bir başarı kazanmıştır

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.