SETBİR: Gıda güvenliği otoritesine ihtiyaç var

SETBİR: Gıda güvenliği otoritesine ihtiyaç var

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İsa Coşkun “Et ve süt ürünlerinde yüksek fiyat artışlarının yaşandığı bu dönemde tüketici açısından gıda güvenliği büyük önem taşıyor. Güçlü bir gıda güvenliği otoritesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” dedi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. Tek adayla gidilen genel kurulda, 2021 yılından bu yana görevde olan Dr. İsa Coşkun, yeniden başkanlığa seçildi. Genel Kurul’un açılışında konuşan Coşkun, 47 yıl önce kurulan SETBİR’in en önemli amacının “süt ve et üretim ve tüketiminin artırılması için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması” olduğunun altını çizerek bu zorlu dönemde bu hususun daha da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi krizlerin de etkisiyle küresel ekonomik sorunların büyüdüğüne dikkat çeken Dr. Coşkun, “İçinde bulunduğumuz bu süreç, ülkelerin gıda ham maddeleri üretiminde kendi kendilerine yeterli olmalarının ne kadar önemli olduğunu bize göstermiştir. Bu durum birbirinden ayrılmaz olan süt, et, yem sektörlerinin ülkemiz için stratejik sektörler olduğunu ortaya koymaktadır. Et ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının enflasyonun yükselmesinde payı büyüktür” şeklinde konuştu.

haber1-001.jpg

BERABER ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümetle beraber bazı sorunların çözümü için beraber çalışma isteklerini dile getiren SETBİR Başkanı Dr. İsa Coşkun, şöyle konuştu:

“Süt ve et sektörlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması, yem üretim ve maliyet yönetiminin daha etkin şekilde yapılması, arz talep dengesinin regüle edilmesi, çiğ süt kalitesinin artırılarak AB standartlarına getirilmesi, hem süt hem et sektöründe gıda güvenliğinin sağlanması ve kayıt dışılıkla etkin mücadele edilmesi gibi başlıca sayabileceğimiz konuların kısa, orta ve uzun vadeli geliştirilecek politikalarla çözüme kavuşturulmasını diliyoruz. Bu konuda gerekli her türlü desteği vereceğimizi de belirtmek istiyorum.”

ÖNLEM ALMALIYIZ

Gıda arz güvenliğinin, iklim değişikliği ve buna bağlı meydana gelen olumsuz hava koşullarından etkilendiğinin altını çizen Coşkun, “Gıda arz güvenliğini sağlayabilmek amacıyla; ülkeler, çeşitli politika ve uygulamalar geliştirdiler. Ülkemizde de çeşitli önlemler alındı, birçok uygulama faaliyete geçti. Önümüzdeki süreçte de dünyadaki gelişmelere paralel olarak sektörlerimizi korumak için gerekli önlemler almaya devam etmeliyiz. Türkiye, sera gazı salımlarının neden olduğu küresel sıcaklık artışını sınırlamayı hedefleyen Paris İklim Değişikliği Anlaşması'na taraftır. Türkiye ayrıca, sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığı artırmayı amaçlayan Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi’ni ve Eylem Planı’nı da geliştirmiştir” ifadelerini kullandı.

GIDA GÜVENLİĞİ OTORİTESİ ÖNEMLİ

Et ve süt ürünlerinde yüksek fiyat artışlarının yaşandığı bu dönemde tüketici açısından gıda güvenliğinin daha büyük önem taşır hale geldiğini belirten Coşkun, “Güçlü bir gıda güvenliği otoritesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” diye konuştu.

İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.