Sıcaklarda Saçınızdan Olmayın!

Sıcaklarda Saçınızdan Olmayın!

Aşırı sıcaklarda saç bakımının doğru yapılmaması durumunda özellikle koyu renk saçlılarda, ‘saç dökülmesi’ şikayetinin artabileceği belirtildi. Trikolog (saç ve saç derisi uzmanı) Talat Sam'ın konuya ilişkin çözüm önerilerinin yer aldığı haber metni ve il

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

Türkiye’nin genelinde hakim olan sıcak hava dalgası nedeniyle kimi yerlerde termometreler 40 derecenin üzerini gösterirken, uzmanlar özellikle koyu renk saça sahip kişilerin, saç bakımını doğru yapmamaları durumunda sonbahara ‘saçlarım dökülüyor’ şikayetiyle girebileceği uyarısında bulunuyor.

SICAKLARDA SAÇLARIN BAKIMINI DAHA ZOR

Trikolog (saç ve saç derisi uzmanı) Talat Sam: “Saçınızı her gün yıkamayın, mümkün olduğu kadar kendi haline kurumaya bırakın ve gün boyunca topuz halde bırakmayın” dedi. Uzmanlar, bazı bölgelerin çöl sıcaklarıyla kavrulduğu şu günlerde saç bakımının daha önem kazandığına dikkati çekerken, yaz döneminde saçlarına gerekli özeni göstermeyenlerin sonbahara ‘saçlarım dökülüyor” şikayetiyle girebileceği uyarısında bulundu. LTS Teknoloji Grup Başkanı Trikolog (saç ve saç derisi uzmanı) Talat Sam, kış aylarının soğuğunda saçları korumanın nispeten ‘daha kolay’ olduğunu, buna karşın yaz döneminde artan sıcaklar, aşırı nem, güneş ışığı ve benzer çok sayıda etkinin saçların bakımını zorlaştırdığının altını çizdi. Sam, bu aylarda UV ışınlarının saçların yıpranmasında başı çektiğini söyledi.

SARIŞINLAR DAHA ŞANSLI

Nemli havanın saçları kabarttığına ya da aşağı doğru çekerek zayıf gösterdiğine vurgu yapan Sam, “Yaz dönemlerinde saçınızın parlaklığına değil, ihtiyacı olan neme yoğunlaşın. Unutmayın ki cildimizin olduğu kadar saçlarımızın da neme ihtiyacı var. Sarışınların esmerlere göre güneşten daha fazla etkilendiği bilimsel bir gerçek. Saç konusunda ise açık renkli saça sahip olanlar siyah saçlılara göre daha şanslı. Koyu renk saçlar güneşi daha çok çekiyor, bununla birlikte nem kaybı ve kırılma oranı artıyor. Biz bu sorunu kısa sürede Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde önemli satış rakamına ulaşan Revox Şampuanları ile gidermeyi başardık” dedi.

SICAK HAVALARDA SAÇLARINIZA BUNLARI UYGULAYIN

Aşırı sıcaklarda saçlara uygulanması gereken bakıma dair ipuçları veren Trikolog Sam, şöyle devam etti: “Saçlarınızdan bu dönemlerde fönü mümkün olduğu kadar uzak tutun. Sıcak su saçlarınız için iyi gelmeyecektir. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve mutlaka bol su ile durulayın. Yazın aşırı sıcak bölgelerde gün içerisinde birden fazla kez duş alanlar, saçlarını her seferinde yıkamak zorunda değil. Hatta günde bir kez duş alanların bile saçlarını her gün yıkaması gerekmiyor. Sıcaklarda saçları açık bırakmak özellikle hanımefendileri bunaltıyor. Yine de mümkün olduğunca saçlarınızı açık bırakın. Gün boyunca toplu kalan saçlar havasız kalıp, daha çabuk yıpranıyor. Mümkünse oksijeni bol, çeşitli özlerle zenginleştirilmiş şampuanları tercih edin. Belirli aralıklarla saçlarınızın uçlarını kestirin. Deniz ve havuzda mutlaka bone kullanın. Eğer bunları yapmaz ve saçlarınıza gerekli özeni göstermezseniz Sonbahara ‘saçlarım dökülüyor’ şikayetiyle girmeniz kaçınılmaz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.