Son Khk'da Başkent Bilançosu

Son Khk'da Başkent Bilançosu

OHAL kapsamında yeni KHK ile çok sayıda ihraç gerçekleşti. Son KHK'da Ankara'daki 11 belediyeden ise toplamda 117 kişi ihraç edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise 72 ihraçla başı çekti.

HABER MERKEZİ-

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameler (KHK), Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. 677 sayılı KHK'ya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda görev yapan 15 bin 726 kamu çalışanı hakkında ihraç kararı verildi. Aynı KHK kapsamında daha önce meslekten ihraç edilen 157 kişi ise görevlerine iade edildi. Milli Güvenlik Kurulunca (MGK) devletin güvenliğine karşı faaliyette bulunduğu tespit edilen 550 dernek, 19 özel sağlık kuruluşu ve 9 basın yayın kuruluşu da kapatıldı. Başkent Ankara'daki çeşitli belediyelerde ise 117 kişi ihraç edildi.

BAŞKENT'TEKİ BELEDİYELERDEN 117 KİŞİYE İHRAÇ
Başkent Ankara'daki 11 belediyeden de ihraçlar yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 72, Keçiören Belediyesi'nden 14, Sincan Belediyesi'nden 9, Mamak Belediyesi'nden 8, Elmadağ Belediyesi'nden 3, Kahramankazan Belediyesi'nden 3, Beypazarı Belediyesi'nden 2, Gölbaşı Belediyesi'nden 2, Altındağ Belediyesi'nden 2, Çubuk Belediyesi'nden 1, Etimesgut Belediyesi'nden 1 olmak üzere toplamda 117 kişi FETÖ'den ihraç edildi.
PURSAKLAR BAŞI ÇEKTİ
Son KHK'da hiçbir çalışanın ihraç edilmediği belediyelerin listesi ise şöyle: Pursaklar Belediyesi, Akyurt Belediyesi, Kalecik Belediyesi, Kızılcahamam Belediyesi, Bala Belediyesi, Güdül Belediyesi, Çamlıdere Belediyesi, Şereflikoçhisar Belediyesi, Nallıhan Belediyesi, Kızılcahamam Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Haymana Belediyesi, Evren Belediyesi. 

EMNİYET'TEN 7 BİN 586 KİŞİYE İHRAÇ
Emniyet Genel Müdürlüğünden 1. Sınıf Emniyet Müdürlerinin de aralarında bulunduğu 7 bin 586 kişi görevden ihraç edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığında bin 259, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 391, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 338, Jandarma Genel Komutanlığında ise 403 askeri personel hakkında aynı işlem yapıldı.
DİĞER KURUMLARDAKİ İHRAÇLAR
İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarında 2 bin 696, Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) bin 184, Sağlık Bakanlığında 752, Maliye Bakanlığında 526, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 131, Milli Eğitim Bakanlığında 119, Diyanet İşleri Başkanlığında 94, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 73, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 52, TRT'de 45, Milli Savunma Bakanlığında 23, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) 15, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) 14, Gençlik ve Spor Bakanlığında 13, Kültür ve Turizm Bakanlığında 11, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında (TİKA) bir olmak üzere toplam 5 bin 749 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
157 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ
Daha önce yayımlanan 672 ve 675 sayılı KHK'lar ile AFAD'da iki, Diyanet İşleri Başkanlığında 36, TİKA'da bir, Vakıflar Genel Müdürlüğünde bir, Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) 41, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında 10, Orman ve Su İşleri Bakanlığında bir, Sağlık Bakanlığında 18, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında 31, yükseköğretim kurumlarında 16 kamu çalışanı görevlerine iade edildi.
550 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu kapatıldı
Yine 677 sayılı KHK ile "terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan" 550 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu kapatıldı. 678 sayılı KHK'da ise güvenlik korucularının yaş kriterleri, Kimlik Bildirme Kanunu ve askeri yasak bölgelerle ilgili düzenlemelere yer verildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.