Tam 247 harf bulunan o dili 75 milyon kişi kullanıyor

Tam 247 harf bulunan o dili 75 milyon kişi kullanıyor

Alfabe boyutlarına göre sıralanan diller arasında tam 247 harfe sahip Tamil alfabesini 75 milyondan fazla kişi kullanıyor.

Her biri harflerden oluşan sembollerin bir düzen içerisinde kullanıldığı sistemler olan alfabeler insanlar arasında iletişimi sağlamak için önemli bir konumda bulunuyor. Alfabe boyutlarına göre sıralamada ise ilk 3’te sırasıyla Tamil, Khemer ve Nepali dilleri yer alırken; dünyada farklı dillerde kullanılan birçok farklı alfabe arasından Tamil alfabesi tam 247 harfe sahip; alfabeyi 75 milyondan fazla kişi kullanıyor.

hindistan.jpg

İŞTE ALFABE BOYUTLARINA GÖRE DİLLER

Dünya üzerinde bulunan 206 ülkede farklı dil ailelerine mensup 7 binden fazla dil olduğu bildiriliyor. Farklı sembollerin bir düzen içerisinde kullanıldığı sistemler olan alfabelere sahip olan diller insanlar arasında iletişimi sağlamak için kullanılıyor. Bu yönüyle önemli bir role sahip dillerin alfabe boyutlarına göre sıralamasında ise en çok harfe sahip olan diller Hindistan ve iki ülkede daha kullanılan Tamilce, Kamboçya’da kullanılan Khemer ve Nepali dili oldu. Tamilce 247 harf ile ilk sırada, Khemer 74 harf ile ikinci sırada, Nepali dili ise 64 harf ile üçüncü sırada yer aldı. Listenin kalan kısmını ise Hindice 52 harf, Japonca 46 harf, Urduca 36 harf, Ermenice 36 harf, Rusça 33 harf, Farsça 32 harf ve Türkçe 29 harf ile bulundu.

hindistan2.jpg

3 ÜLKENİN RESMİ DİLLERİ ARASINDA

Tamilce, Dravid dil ailesine mensup olan dillerden biri olarak belirtiliyor. 2 bin yıldan fazla yazılı bir tarihe sahip olan dili 2011-2015 yılları arasında yapılan araştırmaya göre 75 milyondan fazla kişi kullanıyor. Tamilce’de 12 sesli, 18 sessiz, bir özel harf ve toplam 247 harf bulunuyor. Dil, Sri Lanka, Singapur, Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti ve Peduçeri Birlik Toprağının resmi dilleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte Malezya’da bazı okullarda Tamilce eğitim de veriliyor.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.