Türkiye petrol ihtiyacının yarısını tek bir ülkeden karşılıyor

Türkiye petrol ihtiyacının yarısını tek bir ülkeden karşılıyor

Türkiye’de ham petrol ithalatı son yıllarda yaklaşık yüzde 100 artarak 33,5 milyon tona ulaştı. Bunun yanında petrol ithalatımızdaki Rusya ağırlığı dikkat çekiyor. Rusya tek başına ithalat payımızın yüzde 55,1’ini karşılıyor.

Türkiye’nin ham petrol ithalatı, son yıllarda yaklaşık yüzde 100 artarak 2022’de 33,5 milyon tona ulaştı. Bu sayı 2010 senesinde 16,9 milyon tondu. Bunun yanında petrol ithalatımızdaki Rusya ağırlığı dikkat çekiyor. Rusya tek başına ithalat payımızın yüzde 55,1’ini karşılıyor.

petrols.jpg

İTHALAT BAĞIMLILIĞI

Türkiye 2022 yılında 3.58 milyon ton ham petrol üretirken, aynı yıl içinde 33,5 milyon ton ham petrol ithal etti. Bu verilerin ışığında Türkiye’nin ham petrol ihtiyacının %90'ını ithalatla karşıladığı sonucuna varılıyor. Ülkemizin mevcut petrol rezervi 2022 itibarıyla yaklaşık 70 milyon ton olarak kaydedildi. Geçtiğimiz sene Türkiye’de toplam 421 bin 408 metre sondaj yapıldı. Bununla beraber 191 yeni ham petrol kuyusu açıldı.

pet.jpg

İTHAL PETROLDE İLK 5 ÜLKE

Enerji Piyasası Denetleme Kurulunun son verilerine göre Türkiye’nin petrol ithalatı yaptığı ülkelerin başında Rusya Federasyonu geliyor. Rusya tek başına pazar payının yüzde 55,17’sini karşılıyor. Onu sırasıyla Irak ve Kazakistan izliyor. Türkiye’nin en çok petrol ithal ettiği 5 ülke şöyle;

1-Rusya Federasyonu: 2.662.655,48 ton / pazar payı yüzde 55,17
2-Irak: 1.065.728,74 ton / pazar payı yüzde 22,08
3-Kazakistan: 385.852,19 ton / pazar payı yüzde 8,00
4-Suudi Arabistan: 274.554,91 ton / pazar payı yüzde 5,69
5-Nijerya: 68.187,71 ton / pazar payı yüzde 1,41

pettt.jpg

GLOBAL ÇAPTA KULLANIM ALANLARI

Petrol ulus devletler için vazgeçilmez bir enerji girdisi olarak önemini sürdürüyor. Bunun en temel sebeplerinden biri petrolün enerji tüketimi içindeki yüksek payı. Petrol, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip. Elektrik üretiminden taşımacılığa kadar birçok sektörde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Petrolün yoğun bir şekilde kullanıldığı sektörleri okuyucularımız için araştırdık.

ULAŞIM

Petrol dünya genelinde enerji tüketimindeki ağırlığını korurken, tüketimin büyük bir kısmı ulaşım sektöründe kullanılıyor. Otomobil, kamyon, uçak ve deniz taşıtları gibi ulaşım araçlarının çalışması için petrol yaygın bir şekilde kullanılıyor. Dünya petrolünün yüzde 64,5'i ulaşım sektöründe tüketiliyor.

ENERJİ DIŞI UYGULAMALAR

Petrol enerji üretimi dışındaki alanlarda da kullanılıyor. Kimya endüstrisi, plastik üretimi, ilaçlar, gübreler ve benzeri birçok ürünün hammaddesi olarak petrole ihtiyaç duyuluyor. Dünya genelinde petrolün enerji dışı uygulamalar için kullanımı yüzde 16,6.

SANAYİ

Sanayi sektörü üretim için petrolün yoğun bir şekilde kullanıldığı bir diğer sektör. Petrol sanayide ısıtma, enerji üretimi ve işleme için kullanılıyor. Toplam petrol üretiminin sanayilerde kullanım oranı yüzde 7,8.

KONUT
Hepimizin bildiği gibi evlerde ısıtma ve enerji üretimi için petrole ihtiyaç duyuluyor. Özellikle soğuk iklim bölgelerinde evlerin ısıtılmasında yaygın olarak kullanılan petrolün konut sektöründeki kullanım oranı %5,4.

DİĞER AMAÇLAR
Petrol yukarıda bahsettiğimiz sektörlerin dışında birçok farklı amaç için kullanılıyor. Elektrik jeneratörleri, tarım makineleri, askeri amaçlar ve daha birçok alanda petrol ihtiyacı söz konusu. Diğer olarak kategorilenen başlıkta petrol kullanım oranı yüzde 5,7.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.