Uzmanı uyardı: İftar öncesi spora dikkat

Uzmanı uyardı: İftar öncesi spora dikkat

Oruç tutarken spor yapmak isteyenler için Spor Eğitmeni Burak Cantürk, "Ramazan ayında iftar saatine son bir saat kala kesinlikle egzersiz yapılmaması gerekiyor. Sağlık problemlerini ortaya çıkarmamak adına bu son derece önemli" uyarısında bulundu.

Ramazan ayında sağlıklı beslenmek kadar düzenli egzersiz yapmak da önem taşıyor. İstanbul'un birçok noktasında sabah saatlerinde bir araya gelenler açık havada spor etkinliği yapıyor.

Oruç tutanların da spor yapabileceklerini, sıvı ihtiyaçlarının mutlaka karşılanması gerektiğine dikkat çeken İBB Spor İstanbul Eğitmeni Burak Cantürk, ramazan ayında egzersizin şiddetinin düşürülmesi gerektiğini ancak herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerin spor aktivitelerine devam edebileceğini söyledi.

manset.jpg

İFTAR VE SAHUR ARASINDA SIVI İHTİYACI KARŞILANMIŞ OLMALI

Burak Cantürk, "Ramazan ayı süresince uyku saatlerinin ve sıvı kaybı azalmasından dolayı fiziksel aktivitelerde performans düşüklüğü oluyor. Dolayısıyla bu aktiviteleri başlatırken daha sağlıklı ve güvenli bir adım atabilmek için antrenman şiddetini düşürmemiz gerekiyor. Sağlıklı bireylerin yaklaşık 2 litre su ihtiyacı olurken Ramazan ayı süresi boyunca sıvı kaybı daha da ötesinde oluyor, özellikle egzersiz sonrasında iftar ve sahur vakitleri arasında sıvı ihtiyacını mutlaka karşılanmış olması gerekiyor. Kronik rahatsızlıkları olan bireyler, özellikle doktor onayı alması gerekiyor. Bunun yanında yine fiziksel aktivitelere başlarken de doktor onayını alarak uzman eğitmenler eşliğinde aktivitelere katılabiliyor. Egzersiz yapılırken, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, mide ağrısı gibi durumlar karşılaşıldığında egzersiz anında sonlandırılmalı" ifadelerini kullandı.

haber2.jpg

SAHUR SONRASI EGZERSİZLERE BAŞLANABİLİR

Eğitmen Cantürk, "Egzersiz yapmadan yaklaşık 2 buçuk saat öncesinde yeme içme faaliyetlerinin sonlandırılması, bitirilmesi gerekmekte ki sindirimimiz bunu karşılayabilsin. Kişiler buna adapte olduktan sonra çalışmalara rahatlıkla katılabilirler. Sahur saatlerinden sonra sabah 7'de, 8-9 sıralarında egzersize başlanabilir. Vücut ona zaten daha hazır halde bulunuyor. Bu nedenle daha rahat ve güvenli bir şekilde egzersizlere başlanabilir" dedi.

haber3.jpg

EGZERSİZ ŞİDDETİNİ YÜZDE 40 DÜŞÜRMEK GEREK

Cantürk, "Ramazan öncesinde egzersiz programlarını egzersiz şiddetine göre yüzde 40 dolaylarında düşürmemiz gerekiyor. Önceki durumlarda antrenman şiddetleri biraz daha yukarıda olabiliyor. Uyku kalitesinin düşmesi, uyku saatlerinin azalmasıyla beraber sıvı yetersizliği de olduğu için tansiyon, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı gibi riskler karşımıza çıkabiliyor. Evde spor yapacaklar içinse yine belirli esneme hareketleri yapılabilir. Yoga, pilates gibi daha düşük ritimde çalışmalar tercih edilebilir" diye konuştu.

haber4.jpg

SON BİR SAATE DİKKAT

Cantürk, "Ramazan ayında iftar saatlerine yaklaşırken özellikle son bir saat kala artık vücudun daha dinlenik duruma geçmesi gerekiyor. Olası semptomları engellemek adına bu bağlamda karşılaşabileceğimiz rahatsızlıkların önüne geçebiliyoruz. 1 saat kala egzersizin kesinlikle yapılmaması kendi sağlık problemlerimizi ortaya çıkarmamak adına son derece önemlidir" dedi.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.