Yazılı ve görsel medyada bir ilk: Hollanda Elçilik Konutu’nun kapıları İlksayfa’ya açıldı

Yazılı ve görsel medyada bir ilk: Hollanda Elçilik Konutu’nun kapıları İlksayfa’ya açıldı

Çankaya Ziaur Rahman Caddesi üzerinde yükselen Hollanda Büyükelçilik Konutu’nun kapıları gazetemize açıldı. Yazılı ve görsel mecralarda hiçbir görüntüsü bulunmayan konutun detaylı fotoğrafları ilk kez gazeteilksayfa.com aracılığıyla paylaşılıyor.

Çankaya Ziaur Rahman Caddesi üzerinde yükselen Hollanda Büyükelçilik Konutu mimari özellikleriyle dikkat çekiyor. Büyükelçilik çalışanları ve misafirleri dışında giriş izninin bulunmadığı tarihi yapıyı Gazete İlksayfa okuyucuları için gezdik. Yazılı ve görsel mecralarda hiçbir görüntüsü bulunmayan konutun detaylı fotoğrafları ilk kez gazeteilksayfa.com aracılığıyla paylaşılıyor.

basliksiz-1.jpg

70’Lİ YILLARDA YAPILDI

Çankaya’da Ziaur Rahman Caddesi üzerinde bulunan Hollanda Elçilik Konutu, Mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından 1973-75 yılları arasında tasarlanmıştır. Konutun tüm çizimleri hazır olduğu halde yapımı bir süreliğine ertelenmiştir. İnşaat 1975-77 yılları arasında, özgün tasarımın biraz sadeleştirilerek değiştirilmesiyle tamamlanmıştır. Eldem’in diğer konut yapıları ile karşılaştırıldığında Hollanda Elçilik Rezidansı, oldukça küçük boyutuyla dikkat çeker.

aara.jpg

MERKEZİ SOFA DETAYI

Izgara sistem aracılığı ile oluşturulan, kare bir plan tasarımına sahip konutun giriş katında geleneksel Türk evine gönderme yapan merkezi bir sofa bulunur. Sofalar geleneksel Türk evlerinde kurgusal ve fiziksel olarak toplanma mekanı olarak kullanılmaktadır. Bahse konu sofa için Eldem’in birçok eskiz çalışması yaptığı bilinmektedir.

ara2.jpg

Konutta ana yaşama ve toplanma alanı olarak kullanılan bu sofanın mekansal gücü, üst katta odalara erişim sağlayan açık bir koridorun mekanı sarmalamasıyla ve tavandan aşağı sızan gün ışığı ile pekiştirilmiştir. Konutun ikinci katı, yine geleneksel Türk evinden esinle çıkmalar yaparak giriş katın üzerine oturur. Yapıyı geniş saçakları ile kırma bir çatı örter.

ara3.jpg

ÜST KAT BÜYÜKELÇİYE AİT

İki katlı kare planlı yapı merkezi sofa etrafında örgütlenen mekânlarla kurulur. Zemin kat, resepsiyon salonu, yemek salonu ve çalışma odasının yanı sıra, depo ve mutfak gibi servis mekânlarını barındırır. Üst kat elçi ve ailesinin özel yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. Üst katı galeriyle orta sofaya bağlayan merdiven de rezidansın en önemli ögelerinden biridir.

ara4.jpg

TÜRK EVİ TİPOLOJİSİ

Sedad Hakkı Eldem, geleneksel Türk evi tipolojileri üzerine detaylı çalışmalar yapmış ve tasarımlarında geleneksel Türk evinin şema, oran ve ögelerini yorumlamıştır. Tasarımlarında yatay ve düşey elemanlar arasındaki oranlar üzerinden kurulan görsel ve yapısal denge dikkat çekmiştir. Bu elemanlar özellikle cephelerde ön plana çıkarak Eldem’in binalarına ritm ve kimlik kazandırmıştır.

ara5.jpg

İNSAN ÖLÇEĞİ ÖN PLANDA

Gerek iç mekanları, gerek genel kütleyi tasarlarken insan ölçeğini ön planda tutan Eldem’in bu titizliği, Hollanda Elçilik Konutu’nda da kendini gösterir. Konutun içinde merkezi yaşam alanı ve onu besleyen yan mekanlar samimi toplanmalara el verecek biçimde tasarlanmıştır. Binanın dış tarafında ise yatay/düşey unsurların ritmik oyunu ile bir bütün oluşturan genel kütle, davetkar ve çevresi ile uyum içindedir. Hollanda Elçilik Konutu geleneksel konut tipolojisi ile çağdaş mimarlığı buluşturma çabalarının özgün bir örneği olarak kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.