YENİ YILDA ALKOLİKLERE CEZA YAĞACAK

YENİ YILDA ALKOLİKLERE CEZA YAĞACAK

2016 yılının ilk gününden itibaren alkollü araç kullanan sürücülere ceza yağacak. TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “2016 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 844 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 58 lira, 3 ve sonra

 

ZAFER DENİZ / HABERVAKTİM

 

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanvekili Fevzi Apaydın, yeni yıla girişimizle birlikte alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının 844 lira olarak uygulanacağını söyledi.

            Yeni yılda uygulanacak cezalara ilişkin Trafik Ceza Rehberi kitapçığını Federasyon olarak bastırıp ülke genelinde bulunan 706 Şoförler Odasına gönderdiklerini ifade eden Fevzi Apaydın, “Yıl içerisinde alkollü araç sürücüleri artık istedikleri gibi rahat olamayacak. Çünkü her defasında yazılacak olan cezalar değişiyor. 2016 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 844 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 58 lira, 3 ve sonrası için alkollü araç kullanan sürücülere ise bin 698 lira para cezası yazılacak" dedi.

 

 ‘ALKOLMETRE KULLANMAYANLARA 2BİN 415 TL CEZA’

Apaydın, "2015 yılında uygulamaya konulan düzenleme ile alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından reddedilmesi,  alkol metreye üflenilmemesi halinde 2 bin 288 TL olan ceza 2 bin 415 TL idari para cezası uygulanacak. En önemlisi sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilecek. Yapılan tespit sonucunda 1,00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunun 179’uncu maddesinden işlem yapılarak adli mercilere sevk edilecek ve en az 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye sevk edilecekler" diye konuştu.

 

KIRMIZI IŞIKTA GEÇENLERE 199 TL CEZA YAZILACAK

            Alkollü araç kullanana her defasında 20 ceza puanı kesildiğini kaydeden Fevzi Apaydın, "Alkollü araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içerisinde birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl,  3 ve 3'ten fazlasına 5 yıl mahkemelerce, sürücüler araç kullanmaktan men ediliyor. Ayrıca, Kırmızı ışıkta geçen sürücüye 199 TL ceza yazılacak. Hız sınırını aşanlara ise yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmak 199 TL, yüzde 30’dan fazla aşanlara ise 412 TL ceza yazılacak. Yine Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamanın cezası ise 92 TL olarak uygulanacak. Ayrıca yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park edenlere ise yine 92 TL ceza uygulanacak" dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.