15 Temmuz İntikam Operasyonuydu

15 Temmuz İntikam Operasyonuydu

Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı hain darbe girişimini intikam operasyonu olarak yorumlayan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanımız, Meclis ve millet, intikamın muhatabı olmuştur” dedi.

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Erdemli Yöneticiler Akademisince, Ankara Atatürk Lisesi konferans salonunda düzenlenen "15 Temmuz ve Yeni Anayasa" konulu toplantıda konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Bu bir intikam operasyonudur. İktidarı elde etmek için yıllarca mücadele etmiş bir topluluk başaramadıklarını görünce buna fırsat vermeyen başta siyasetçiler ve önder olarak Cumhurbaşkanımız, Meclis ve millet, intikamın muhatabı olmuştur” dedi.

SEÇİM DIŞINDA YOLLARLA İKTİDAR OLMAK İSTİYORLAR

Şentop, 15 Temmuz'un Türkiye'de, “gerçek manada demokratik devlet hayatına başlanmasının” tarihi, yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi. Şentop, 15 Temmuz'un arka planı ile yeni anayasa ve başkanlık sistemi arasındaki bağlantıyı izah etmek istediğini belirterek, “1950-1960 arasında Türkiye'de, bürokrasiyle bütünleşmiş siyasi elitin oluşturduğu yapı, organizasyon seçimle iktidara gelememiştir ve seçimle iktidara gelemeyeceği ortaya çıkmıştır. O zaman seçim dışında bir yolla iktidara gelmeyi denemişlerdir ve 27 Mayıs darbesi böyle bir düşüncenin ürünüdür, neticesidir” ifadelerini kullandı.

ONLARIN PARTNERLERİ DARBEYE KALKIŞANLAR

“Onların partnerleri içeridekiler” diyen Şentop, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından, dönemin Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter'a Türkiye'de darbe olduğunu haber veren kişinin "Bizim çocuklar yapmış" dediğini hatırlatarak “Aynı şey Arap Baharı'nda da görüldü. Batı, demokrasi olsun, çok partili hayat olsun istiyor ama bütün seçimleri de 'bizim çocuklar' kazansın istiyor. Tabii her zaman 'onların çocukları' kazanmıyor, serbest seçim olunca 'Milletin çocukları' da kazanabiliyor” değerlendirmesinde bulundu. Mustafa Şentop, "Batı, temaslarını hep o bürokratik iktidarla kurmuş. 15 Temmuz sonrasında ABD Merkez Komutanı 'Bütün partnerlerimiz içeride' demişti. Sen kimsin o ayrı mesele ancak senin partnerin kim? Cumhurbaşkanı dışarıda, Başbakan dışarıda, bakanlar dışarıda. Partnerleriniz kim, içeridekiler? Onlar bürokrat” diye konuştu.

FETÖ'NÜN 60'LARDAKİ BAŞLANGICI

Şentop, 1965 sonrası, “seçimle değil bürokrasiye hakim olarak iktidar olma” mücadelesi verenler olduğu gibi “Yol siyaset yoludur” diyen bir hareketin de bulunduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamızın öncülüğünü yaptığı bir hareket. Programımızı, görülerimizi ortaya koyacağız, milletimize anlatacağız, ikna edeceğiz, oy alacağız, iktidar olacağız. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere partimizin kurucularının kültür olarak beslendikleri kaynak budur. Bizim yolumuz siyasettir ama bir de 'İktidar olsan ne olacak? Esas asker-sivil bürokratlar içerisinde örgütlenelim. Bunu ele geçirelim daha sonra nasılsa darbe yaparız iktidar oluruz' yolunu tercih edenler de var. FETÖ'nün 60'lardaki başlangıcı budur” açıklamalarında bulunda.

MİLLET, İNTİKAMIN MUHATABI OLMUŞTUR

AK Parti'nin gelişiyle beraber ‘bürokratik hakimiyetin’ fiilen son bulmaya başladığının altını çizen Şentop, şunları kaydetti: “2007'den itibaren yavaş yavaş FETÖ'cülerin bürokratik iktidarın yeni aktörleri olmaya ve o düzeni sürdürmeye başladıkları tarihten itibaren AK Parti'nin mücadelesi bu sefer FETÖ'yle başlıyor. 15 Temmuz, bürokratik iktidarın artık operasyon kabiliyeti bulunmadığının ispatı. Meclisi bombalıyorlar, Külliyeyi bombalıyorlar ve şehitlerin otopsi raporlarında tek bir kurşunla şehit edildiği görülüyor. Ya alnından, ya kalbinden açıkça nişan alarak vurulmuş. Bu bir intikam operasyonudur. İktidarı elde etmek için yıllarca mücadele etmiş bir topluluk başaramadıklarını görünce buna fırsat vermeyen başta siyasetçiler ve önder olarak Cumhurbaşkanımız, Meclis ve millet, intikamın muhatabı olmuştur.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.