AHİD ‘Cam Üfleme Sanatı’ etkinliği düzenledi

AHİD ‘Cam Üfleme Sanatı’ etkinliği düzenledi

Ankaralılar Derneği, ‘Cam Üfleme Sanatı’ etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan Kültür Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Ankara artık önemli bir kültür şehri oldu” dedi.

Ankaralılar Derneği Genel Merkezi’nde gerçekleşen ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Feridun Pekeş ile geleneksel cam üfleme sanatı etkinliği gerçekleşti. Etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan, “Ankara’mız Seymen kültürünü, Oğuz kültürünü yaşatan bir şehir. Kültürüyle, tarihiyle zengin bir şehir. Bütün şehirlerimiz güzel, Ankara’mız ayrı güzel. Bugün geldiğimiz noktada ise Ankara artık önemli bir kültür şehri.” dedi.

foto-3.jpeg

ANKARA KÜLTÜRÜ İLE ZENGİN BİR ŞEHİR

Ankaralılar Derneği’ni ziyaret eden, öğrencilerin türkülerine alkışlarıyla eşlik eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz açıklamalarda bulundu. Yavuz, “Ankara’mız Seymen kültürünü, Oğuz kültürünü yaşatan bir şehir. Kültürüyle, tarihiyle zengin bir şehir. Yenidünyada şehirler birbirleriyle yarışıyor. Bütün şehirlerimiz güzel, Ankara’mız da güzel. Biz başkent olduğumuz için hep edebimizle oturduk. Ankara insanı alçak gönüllü ve iyi niyetli olduğundan sorunlarımızı dile getirmedik. Bugün geldiğimiz noktada Ankara artık önemli bir kültür şehri. Kültür festivalleri yapıyoruz, yeni müzeler açıyoruz. 70 müzemiz var. Ankara kalemizi restore ettik. Buradan tüm Ankaralıları müzelerimizi gezmeye ve tarihimizi öğrenmeye davet ediyorum” diye belirtti.

foto-5.jpeg

ATÖLYEMİZ ÇOK ÖNEMLİ

Engelli öğrencilerin cümbüş ve darbuka çaldığı etkinlikte yöresel türkücü Şerife Çalıkıran da dinleyenlere mini bir konser verdi. Türkülere eşlik eden Genel Başkan Hilmi Yaman, “İşte biz böyle renkliyiz. Hem geleneksel sanatımızı yaşatıyoruz hem müziğimizi söylüyoruz hem de bunu engelli kardeşlerimizle bir arada yapıyoruz. Cam yüzyıllardır popülerliğini koruyan bir malzeme. Atölyemiz bu açıdan da çok önemli. Biz daha önce de yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın bu etkinliğe ilgisi yoğun oluyor. Sanatçımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” diye belirtti.
Etkinliğe, AHİD Genel Başkanı Hilmi Yaman, Kadın Kolları Başkanı Gülay Kankalp Çetin, Yöresel türkücü Şerife Çalıkıran, Ülke Tv Programcısı Ömer Önder, AHİD şube başkanları, dernek üyeleri, engelli öğrenciler ve çok sayıda Ankaralı katıldı.

Faruk Gökyurt/ İLKSAYFA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.