Ahmet Yesevi’ye Ahde Vefa

Ahmet Yesevi’ye Ahde Vefa

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Hoca Yesevi’nin 123 hikmetini eşsiz bir eserde topladı. Ahmet Yesevi ismini alan bu eser 5 dile basılarak birçok ülkeye gönderildi.

ZAFER DENİZ /  

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, Türk dili ve edebiyatına önemli hizmette bulunmuş âlim, mutasavvıf ve şair Hoca Ahmet Yesevi’nin 123 hikmetini bir eserde toplayarak 5 dilde yayınladı. Ahmet Yesevi adındaki eşsiz eser Türkçe, Kazakça, Arapça, Rusça ve İngilizceye çevrilerek dünyanın birçok ülkesine gönderildi.

İNSANLIĞIN İSTİFADESİNDE

Eserde Divan-ı Hikmet’ten 123 adet hikmete yer verildi. Kitapta, Ahmet Yesevi’nin hayatı ve menkıbeleri yeni çizilmiş minyatürlerle zenginleştirilerek hat ve tezhip ustaları esere ayrı bir heyecan kattı. Prof. Dr. Necdet Tosun’un editörlüğünde hazırlanan bu eserin önsözünde, “Bu şiirlerin dünyada yaygın konuşulan dillere çevrilerek insanlığın istifadesine sunulması önemli bir ihtiyaçtı. Bu eser birçok kişinin okuyup anlayacağı ve istifade edebileceği bir seçmeler mecmuası haline geldi. Esasen Ahmed Yesevi gibi bir değerimizin şimdiye kadar farklı dillere çevrilip dünyaya yeterince tanıtılamamış olması büyük bir kayıp idi” ifadelerine yer verildi.

TÜM HİKMETLER TOPLANACAK

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr Musa Yıldız ise “Dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi’nin 123 eserini bir araya getirerek 5 dilde yayınlamamız bizim için bir gurur kaynağı oldu. Yakın zamanda Hoca Ahmet Yesevi’nin tüm hikmetlerini bir araya getirerek daha güzel bir eseri hayata kazandıracağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.