Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde sona gelindi: Tek başına yüksek elektrik üretecek

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde sona gelindi: Tek başına yüksek elektrik üretecek

Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımında sona gelindi. 2025'te ilk ünitenin tamamen ticari işletmeye alınması planlanıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu tek başına karşılayabilecek.

Yapımında sona gelinen, Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, inşası Mersin'in Gülnar ilçesinde devam eden Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralinde gelinen aşama ve yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

akkuyu-2.jpg

30 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Akkuyu NGS'nin dünyanın en büyük nükleer inşaat sahası olduğuna dikkat çeken Romanets, ‘’Santralde 4 güç ünitesini aynı anda kuruyoruz. Neredeyse 30 bin kişi çalışıyor. Çalışmalarımıza 7 gün 24 saat şeklinde devam ediyoruz. Birinci ünitede şu an genel inşaat çalışmaları bitmek üzere. 'Devreye alma çalışmaları' dediğimiz aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada bütün unsurları ve ekipmanları kontrol edeceğiz. Bunun sayesinde santralimiz uzun ve güvenli şekilde çalışıyor olacak’’ diye konuştu.

akkuyu-3.jpg

İLK ÜNİTE 2025 YILINDA AÇILACAK

Santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl uzatılma imkânı olduğunu belirten Romanets, ‘‘Ana önceliğimiz güvenlik. 2025'te ilk üniteyi tamamen ticari işletmeye almak durumundayız. Elektrik satın alma sözleşmesi kapsamında, ilk elektriği 2025'in temmuz ayında vermemiz gerekiyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

akkuyu-4.jpg

TURİSTİK POTANSİYELİ VAR

Projenin, 27 Nisan'daki İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni ile "nükleer tesis" statüsüne kavuştuğunu hatırlatan Romanets, şu bilgileri verdi: ‘’Dış görünüşü ve turistik potansiyeli açısından çok görkemli ve modern bir santral olacak. Akkuyu NGS dünyanın en iyisi diyebilirim. Nükleer santral sadece bir nükleer sanayi tesis değil aynı zamanda yeni istihdam, piyasalara çıkış, Akkuyu projesi için ürünlerin temin edilebilmesi gibi çok sayıda imkân veriyor. Türkiye sanayisinde yeni bir sektör açıldı diyebilirim. O kadar büyük önemi var’’

AKKUYU NGS HAKKINDA

Türkiye ile Rusya arasında 12 Mayıs 2010'da imzalanan hükümetler arası anlaşma dâhilinde Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde yapımı sürdürülen Akkuyu NGS, her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktör şeklinde inşa ediliyor. Türkiye'nin en büyük yatırımları arasında bulunan santralin, tam kapasite devreye girdiğinde Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu tek başına karşılayacağı düşünülüyor. Diğer yandan çevre aktivistleri tarafından şiddetle karşı çıkılan Nükleer Güç Santrali, 2025’de hizmet vermeye başlayacak.

Mikail Karaman / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.