Ankara izahat bekliyor: Fener Rum Patrikhanesi ortak bildiride imzacı oldu mu?

Ankara izahat bekliyor: Fener Rum Patrikhanesi ortak bildiride imzacı oldu mu?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde kamuoyuyla paylaşılan ortak bildiriye Fener Rum Patrikhanesi’nin imza attığı iddiaları üzerine, İsviçre ve Ukrayna’dan izahat istendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştüğü iddialarını yalanladı. Keçeli, Fener Rum Patrikhanesi’nin konumuna ilişkin devlet politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Türkiye merkezli bir yapılanmanın Ukrayna konusunda karar verici pozisyona gelmesi ve ekümenik sıfatını kullanması tepki çekiyor.

Fener Rum Patrikhanesi Patriği Fatih Kaymakamlığına bağlı ve hukuki statüsü bununla sınırlı.

2-001.jpg

FİDAN GÖRÜŞMESİ YALANLANDI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, Ukrayna Barış Zirvesi sırasında Bakan Fidan ile Fener Rum Patriği Bartholomeos arasında resmi bir görüşme gerçekleştiği yönündeki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Fener Rum Patrikhanesi’nin, 15-16 Haziran 2024 tarihlerinde İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’ne devlet statüsünde katıldığı ve Sayın Bakanımızın zirve marjında Fener Rum Patriği Bartholomeos‘la resmi bir ikili görüşme yaptığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır"

Keçeli, zirve sonunda kabul edilen ortak bildiriye Fener Rum Patrikhanesi’nin isminin de imzacı olarak eklendiğine dair iddialarla ilgili olarak İsviçre ve Ukrayna’dan izahat istendiğini belirtti.

Öncü Keçeli, Fener Rum Patrikhanesi’nin konumuna ilişkin Türkiye’nin devlet politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını açıkça ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.