Ankara’dan Sudan’a Şifa Eli

Ankara’dan Sudan’a Şifa Eli

Sudanlı sağlıkçılar Ankara Hastanesinde sağlık alanında kullanılan ileri teknoloji ile yeni ameliyat ve tedavi teknikleri hakkında eğitim alıyor.

 

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Ankara Hastanesi’nde Sağlık Bakanlığının eğitim programı kapsamında Sudan’dan gelen 10 civarı sağlıkçı anestezi, cerrahi eğitim ve ameliyat teknikleri hakkında eğitim alıyor.

İZLEYEREK TECRÜBE EDİNİYORLAR

Türkiye’de sağlık alanında kullanılan ileri teknoloji ile yeni ameliyat ve tedavi tekniklerini yerinde görmek amacıyla hazırlanan eğitim programını kapsamında Sudanlı doktorlar Ankara Hastanesinde eğitim alıyor.Ameliyatlara katılan Sudanlı doktorlar Türk doktorların çalışmalarını izleyerek tecrübe ediniyor. Türkiye’de aldıkları eğitimle Sudan’da sağlık hizmeti verecek olan doktorlar Türkiye’nin kendilerine böyle bir imkân sunmalarından dolayı çok mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

ALDIKLARI BİLGİLERDEN YARARLANACAK

Türkiye’de aldıkları eğitimle Sudan halkına şifa olması beklenen doktorlara gerçekleşen ameliyatlarda yapılan cerrahi müdahaleler hakkında bilgi sahibi olan Sudanlı doktorlar ülkelerine döndüğünde gerçekleştirecekleri ameliyatlarda aldıkları bilgilerden yararlanacak. Eğitim görüp, kendi bilgi ve becerilerini geliştirebilen Sudanlı sağlıkçılar böyle bir uygulamanın kendileri için büyük fırsat olduğu düşüncesinde.

SAĞLIK EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN

Sağlık alanında yaşanan sıkıntı ve sorunlar Sudan'ın en büyük problemleri arasında yer alıyor.Ülkenin kalkınmasında sağlık problemlerinin çözülmesi büyük önem taşıyor. Sudan'ın sağlık problemleri arasında yeterli bina ve altyapı hizmetlerinin bulunmayışı, donanım ve ekipman eksikliği ve uzman doktor sıkıntısı bulunuyor. Sudan'da bulunan hastane ve polikliniklerde, yetersiz ekipman ve sağlık çalışanları eşliğinde konulan yanlış veya eksik teşhis neticesi her yıl çok sayıda ölümler gözlemleniyor. Sudan'da son yıllarda 93 bine yakın çiftçide kanser, alerji ve böbrek sorunları saptandı Tarım ilacı olarak kullanılan pestisitler insan sağlığını ve doğal yaşamı olumsuz etkiliyor. Ayrıca Afrika ülkelerinde sık görülen sıtma hastalığı Sudan’da da baş gösteriyor. Devam eden eğitim projeleri kapsamında bu hastalıklara çare bulunması bekleniliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.