Annelere yarı zamanlı çalışma hakkı çağrısı: Yönetmelik bekliyoruz

Annelere yarı zamanlı çalışma hakkı çağrısı: Yönetmelik bekliyoruz

Büro Memur- Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamu kurumlarında çalışan annelerin doğum sonrası mağdur olduklarını belirtti. Yazgan, “Doğum sonrası yarı zamanlı çalışılsın. Kanun çıktı, yönetmelikte çıksın” dedi.

Kadın istihdamının her geçen gün arttığı ülkemizde bazı sorunlarda gün yüzüne çıkıyor. Sendikalar çalışmaları ile özellikle doğum izinlerinde sorun yaşayan kadın çalışanların sesini duyurmaya çalışıyor. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Büro Memur- Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamu kurumlarında çalışan annelerin doğum sonrası mağdur olduklarını belirtti. Yazgan, “Doğum sonrası yarı zamanlı çalışılsın. Kanun çıktı, yönetmelikte çıksın” dedi. Yazgan ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri kapsamında, yeni doğum yapmış annelere yarı zamanlı çalışma konusunda hak tanındığını ancak bunun uygulanmadığını belirtti. Yeni doğum yapmış memur bir annenin talebi halinde yarı zamanlı çalışma hakkının Devlet Memurları Kanunu'nda düzenlendiğini belirten Yazgan, konunun aileler tarafından sık sık yargıya taşındığını ve davaların tümünün kamu görevlileri lehine sonuçlandığını söyledi.

foto.jpg

KANUNDA YERİ VAR

Devlet Memurları Kanunun Ek 43’üncü Maddesinde Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma nasıl yapılacağının belirlendiğini ifade eden Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, ilgili maddede; “Doğum sonrası analık izninin veya tercih edilmesi durumunda 104. Maddenin (f) bendinde öngörülen doğum sonrası yarım zamanlı çalışma süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memurlar ise babalık izninin bitiminden başlamak üzere, ilgili mevzuat uyarınca çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihe kadar olan dönemde, ayrıca süt izni verilmeksizin haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilirler” hükmüne yer verildiğini söyledi.

foto2.jpg

KARARNAME BEKLENİYOR

Yusuf Yazgan, kişi taleplerinin, var olan Kanun maddeleri gereği, kurumlar tarafından yerine getirilmesi gerektiğin aktararak şöyle devam etti, “Doğum yapan memurun yarım ücretli yarım zamanlı çalışma talebinin yerine getirilmesi ile Devlete herhangi ilave bir yük getirmeksizin her şeyden önce çocuklar anne sevgi ve şefkatinden uzak kalmayacak, iş ve aile dengesi daha rahat kurulabilecek hem aile hem devlet kazançlı çıkacak” dedi. Yeni doğum yapan kamu görevlilerinden çok sayıda şikayetler aldıklarını belirten Yusuf Yazgan, kurumların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkmadığı gerekçesiyle yarı zamanlı çalışma başvurularını reddettiklerini söyledi.

foto1.jpg

MAĞDURİYET GİDERİLMELİ

Büro Memur- Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan son olarak şu ifadeler ile, “Kamu görevlileri tarafından açılan davaların büyük çoğunluğu memur arkadaşlarımızın lehine sonuçlanıyor, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda zaten ilgili hükmün bulunduğunu ve kararname ile düzenlenmesi gereken bir durumun olmadığını belirterek. Mağduriyet ve uygulama farklılıklarının son bulması adına konuya ilişkin yönetmeliğin bir an önce çıkarılması gerekiyor” yetkililere çağrıda bulundu.

Kaynak:Faruk Gökyurt

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.