ANODER Mağdur Esnafın Yanında

ANODER Mağdur Esnafın Yanında

Ankara Oto Galericileri Derneği (ANODER) Yönetimi, belediye ekiplerince ruhsatsız olduğu gerekçesi ile galerileri mühürlenen esnafa destek ziyaretinde bulundu. ANODER Başkanı İlkay Kalkan, Bizler esnafın ekmek teknesinin kapanmasının, çalışanları ile birl

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Galerileri mühürlenen esnafa destek ziyaretinde bulunan ANODER Başkanı İlkay Kalkan, ezilenin, zulme uğrayanın yanında olmanın, dayanışma içinde olmanın bizim hem dinimizden hem de kültürümüzden gelen bir görev olduğunu dile getirdi. Ziyaretlerde, ANODER Başkanı İlkay Kalkan, İkinci Başkan Mustafa Macar, Başkan Yardımcıları Kazım Soner İmal, İsmet Güllü ve Bilal Demirkaya ile Genel Sekreter İhsan Demir hazır bulundu.

RANTA HİZMET MİDİR?

Bugüne kadar yapılmayan bu denetim ve cezalandırmaların özel sektöre ait olan Oto Galericiler Sitesi’nin açılışını takiben son derece sıkı bir şekilde yapılmasının manidar olduğunu belirten ANODER Başkanı Kalkan, “Bugün burada yapılan özel sektöre ait bir galericiler sitesinin emlakçılığı mıdır? Bugün burada yapılan kamu yararına değil de ranta hizmet midir? Galerileri cezalandırırken adres olarak özel sektöre ait bir galericiler sitesinin gösterilmesi nasıl açıklanabilir?” diye sordu.

ZABITALAR KİMLERE HİZMET EDİYOR

 “Son derece yüksek fiyatlarla satılan ya da kiralanan ve yarısından çoğunu galerici esnafı dışındaki yatırımcının satın aldığı 550 kapasiteli bir oto galericiler sitesine 1500 civarındaki galerici esnafını zorla sığdırmaya çalışmak nasıl açıklanabilir?” şeklinde konuşan ANODER Başkanı Kalkan, bizlerden aldığı vergilerle maaşını alan ve amacı kamunun düzenini sağlamak olan zabıtaların bugün kimlere hizmet ettiğinin ve bu hizmeti kimin çıkarına yaptığının şaibeli olduğunu söyledi.

ESNAFIN EKMEK TEKNESİ KAPANMASIN

Ceza ve kapatmalar diğer esnaflarımıza da gözdağı niteliğindedir-

Bir süredir yapılan tüm girişimlerin rantı destekleme operasyonu gibi gözüktüğünü belirten ANODER Başkanı Kalkan açıklamalarını şöyle sürdürdü:  

“Türlü sebeplerle yapılan ceza ve kapatmalar diğer esnaflarımıza da gözdağı niteliğindedir. Bizler vergi veren, istihdam üreten dürüst esnaflarız. Bizler çözüm üretmek için uğraşan bu uğurda bir araya gelip derneğimiz kuran esnaflarız. Oysa bugün esnafımızın ekmek tekneleri zabıtalar tarafından kapatılmakta, esnafımız büyük bir mağduriyete maruz bırakılmaktadır. Yapılan kapatmalar kelimenin tam anlamı ile zulüm niteliğindedir. Bizler esnafın ekmek teknesinin kapanmasının, çalışanları ile birlikte on binlerce insanın ekmeği ile oynanmasının karşısındayız. Çalışanlarımızın işsiz kalmasının, devletimizin vergi kaybına uğramasının, sektörün kayıt dışına itilmesin, esnafımızın ranta teslim edilmesinin karşısındayız.”

AÇIKTA KALAN BİN ESNAFIMIZ NE YAPACAK

“Görünen o ki son günlerde yapılan tüm girişimler rantı destekleme operasyonudur” diyen Kalkan, “Mevcut oto galericiler sitesindeki boş dükkânların yüksek satış ve kira fiyatlarına rağmen baskı ile doldurulması operasyonudur. Her türlü olumsuzluğa rağmen galericiler sitesindeki 550 dükkan doldu diyelim açıkta kalan bin esnafımız ne yapacak? Bizlerin görevi bu soruya cevap bulmak, çözüm üretmek olmalıdır. Belediye ve devlet yetkililerimiz ile bizlerin görevi bu mağdur durumdaki bin esnafımıza çözüm üretmek olmalıdır. Özel sektöre destek olsun diye esnafın üzerinde baskı oluşturmak değil! Buradan Belediye yetkililerimize tekrar tekrar soruyorum; Mevcut oto galericiler sitesindeki fahiş satış ve kira bedellerine rağmen orası tam kapasite ile çalışsa bile dışarıda kalan bin civarındaki galeri ne yapacaktır?” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.