Arslan, Ankara Yht Garı’nda İncelemelerde Bulundu

Arslan, Ankara Yht Garı’nda İncelemelerde Bulundu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda incelemelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda incelemelerde bulundu. Bakan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın yap işlet devret modeliyle yapılan ilk gar olduğunu belirterek, 29 Ekim'de bitirilip işletmeye alınacak olan YHT Garı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla başkentlilerin ve 79 milyon insanın hizmetine sunulacağını söyledi.

Garda basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Arslan, “Yüksek hızlı trenlerle bu kadar insanı taşıyorsanız bunun Ankara merkezli taçlanması gerekiyordu. Bunun Ankara merkezinde gerek ülkemize gerek başkentimize gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının geldiği noktaya yakışır bir gar ile taçlanması gerekiyordu. Ulaştırma Bakanlığı olarak DDY olarak yaptığımız budur. Ülkemizin ilk yap işlet devret modeliyle yapılan YHT Garındayız. Yaklaşık 2 yıldır inşaatı devam ediyor. etrafında her yerde trafik varken bu kadar süratli bu kadar modern bu kadar üst düzeyde teknolojiyi kullanan ve gerçekten Ankara’ya yakışan bir garı 2 yıllık süre içerisinde bitirmiş olmaları nedeniyle görevli şirketimiz başta olmak üzere DDY Genel Müdüründen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İçinde bulunduğumuz bina yaklaşık 194 bin 460 metrekare kapalı alan sahip bir konsept, 3 bodrum katı var”


“Bu gar Ankara’nın marka kent başkentin değerine değer katacak bir gar” diyen Bakan Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Konsept olarak işlev olarak yerine getireceği fonksiyonlar olarak. İçinde bulunduğumuz bina yaklaşık 194 bin 460 metrekare kapalı alan sahip bir konsept. 3 bodrum katı var. Bin 910 adet aracın park yapabileceği kapalı açık otoparkı var. Açık kısmı sadece 60 araçlık bin 850 araçlık kısmı kapalı otopark. Ayrıca 3 tane peronumuz var. Bu 3 peron aynı anda 12 YHT setine hizmet edebilecek durumda. 6 demiryolu hattımız var 3 gidiş 3 geliş olmak üzere. -1’de peronlarımız olacak. Bulunduğumuz katta özellikle gişelerin insanların geldiğinde işlemlerini yapabilecekleri, ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir katımız var. Bir üstünde alışveriş merkezlerinin olduğu bir katımız var. Onun bir üstünde yine bu gara gelen misafirlerimizin yeme içme ihtiyaçlarını giderebilecekleri katımız var. Bunun yanında 134 odalı, 5 yıldızlı modern bir otelimiz var. Sadece insanların gelme kalma ihtiyaçlarını görmeyeceğiz. Eğer buralarda toplantılar yapılacaksa, aynı anda birçok odada toplantı yapılabilecekse o otelimiz bu konsepte uygun tasarlanmış toplantı odaları var. En büyük odası aynı anda 400 kişiye konferans verilebilecek, toplantı yapılabilecek konsepte haiz. Ticari ofisler olacak. Bu tesisimizde ilk yardım, güvenlik bunların hepsi kaçınılmaz olacak.”
AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.