‘Aşı ücreti geri gelsin’

‘Aşı ücreti geri gelsin’

Gözet, bakanlığın hayvanlara aşı ücretini kaldırmasının üreticiyi ve veterineri zor durumda bırakacağını belirterek, ‘‘Bu uygulama hayvan hastalıklarının yaygınlaşmasına neden olabilir’’ dedi.

Aşılama kampanyasının Mart ayı içerisinde başlayacağını hatırlatan Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet, aşı uygulama ücretinde yaşanan sorunun Mart ayına kadar çözülmesi gerektiğini belirtti. Konunun çözülmemesi dâhilinde hayvan hastalıkları ile ilgili ciddi riskler yaşanacağını dile getirdi.

Teşvik amaçlı ödeniyor

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gözet, "Özellikle kamuda çalışan veteriner hekimlerin Osmanlı'dan beri gelen hayvan hastalıklarıyla mücadelede bir gelenekleri vardır. Bir hayvanı aşılamak, bir çocuğu aşılamak gibi değildir, çocuk aşı yaptırmak için sağlık ocağına gider aşısını vurulur. Ancak veteriner hekimler tek tek evleri dolaşarak hayvanları aşılamak zorundadır. Kanunda da bunun için aşılama ücretleri vardır. Bir teşvik olsun diye çok düşük miktarlarda hekimlere ücret ödenir. Bu ücretler 2017 başında küçükbaşlarda 25 kuruş, büyükbaşlarda da 75 kuruştu” dedi.

Bir an önce somut adımlar atılmalı

Sayın Bakanımız bu ücreti kaldırarak, “Ben bunu vatandaştan almayacağım her şey bedava bunu da devlet ödeyecek” dedi.  Kanun diyor ki; 'bunun bedelini üretici öder ama bedelini bakanlık belirler. Bakanlık bu ücreti pas geçebilmek için geçen yıl ücretin 75 kuruş olmasına rağmen bu yıl bir onayla 1 kuruşa indirdi. Sayın Bakanla defalarca konuştuk. Bunun yerine somut adımlar atılsın istedik, bu ücret nasıl ödenecek merak ettik, şu an bu ücretin nasıl ödeneceği konusu muallakta. Konunun çözümü için bir an önce somut adımlar atılmalı.

Hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi riskler yaşanır

Veteriner hekimler tarafından alınan ücretin hizmetin değil aşının ücreti olduğunu belirten Gözet, “Taşrada veteriner hekimler köye gidiyor, aşı yapıyor para alıyor. Aldığı para kendi el emeğinin parası değil devletin satın almış olduğu bir aşının parasını döner sermayeden tahsil edip, köylüden aldığı parayla döner sermayeye geri yatırıyor. Şimdi üretici diyor ki, 'Bakan bedava dedi siz niye para istiyorsunuz?' Doğu'da bir kaç ilde üreticiler ve veteriner hekimler arasında ciddi problemler yaşanmaya başladı. Sayın Bakanımıza bu durumu somutlaştırmaları gerektiğini defalarca söyledik. Aşılama kampanyaları Mart ayı içerisinde başlayacak o zamana kadar bu durum somutlaştırılmadığı takdirde 2018 yılında hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi riskler yaşanır” diye konuştu.

“Son yıllarda hastalıklarda azalma söz konusuydu”

Bugüne kadar Tarım Bakanlığı'nda çalışan 7-8 bin veteriner hekim ve 10-11 bin serbest veteriner hekimin mücadelesi sonucu hem sığır vebası hem şap gibi diğer hastalıklarda son 2-3 yıldır ciddi azalma söz konusu olduğunu ifade eden Gözet, alınan bu kararlaysa veteriner hekimlerin özveriyle çalışamayacağını belirtti. Gözet, “Veteriner hekim sabah mesai saatinde işe gelecek, görev kâğıdı imzalanacak görevine gidecek. Veteriner hekimler artık bir fedakârlık göstermeyecek çünkü meslek 1 kuruşluk meslek haline getirildi. Konu maddiyat değil, mesleği manevi anlamda yıktılar. Bugün bir aile hekimi 12-13 bin lira maaş alırken bir veteriner hekim 4 bin-4 bin 500 lira maaş alıyor. Üstelik aile hekimleri bir odada konfor içinde hizmet verirken, veteriner hekimler kırsalda soğukta yağmurda, karda, çamurda bir ahırın içinde hizmet veriyor. Bunu düzenleyemediğiniz takdirde 2018 yılı umarım olmaz ama hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi riskler oluşturacak” şeklinde konuştu.

1 hayvanda 540 lira zarar

Gözet, “Bugün şap hastalığı dediğimiz hastalık tedbir alınmazsa üretimde düşüşlere neden olabilecek bir hastalık. Yüz hayvan olan besi işletmesinden karkas başı 270 kilogram et üretirsiniz. Bu işletmeye bir şap hastalığı geldiği zaman et üretemezsiniz. Bunun yanında tedavi için harcayacağınız parada ayrıca zarara uğratır. Tarım Bakanı bu aşılama ücretlerinin nasıl somutlaştırılacağını bir an önce belirtmelidir. Sayın Bakanımız konuya da yabancı. Üretici bir hayvanını mezbahaya sattığı zaman Türkiye ortalamasında 270 kilogram et üretiyordu. 6 ay önce kilosunu 25-26 liraya satıyordu, 6 aydır üretim maliyetleri artmış olmasına rağmen şu anda kilosunu 23-24 liraya satabiliyor. Yani bir kiloda 2 lira bir zararı var, bir hayvanda 540 lira zarar” ifadelerini kullandı.

Üreticiler ile veterinerler arasında sorunlara yol açar

Son olarak eski siteme geri dönülmesini istediklerini belirten Gözet, “Sayın Bakanın o bedava bu bedava dediği rakamları topluyoruz yılda 2 kez aşı yapılıyor. Sayın Bakanın bedava dediği tutar yılda hayvan başına 1 buçuk lira. Eski sisteme dönmediğiniz takdirde 2018 yılında hem üreticiyle veterinerler arasında hem de hayvan hastalıkları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanır. Bunu Sayın Bakanımıza da ilettim. Özellikle bürokratlarına onlarda farkındalar. Hayvan hastalıklarıyla ilgili genel müdürlük çırpınıyor ama Sayın Bakanın lafının üstüne laf söylemek olmuyor” dedi.

Emrah ÖZCAN/HABERVAKTİM
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.