Doğal gaz üretiminde zirve Zonguldak’ta

Doğal gaz üretiminde zirve Zonguldak’ta

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verilerine yansıyan rakamlara göre Zonguldak yüzde 67,58’lik oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Karadeniz gazının sisteme alınmasıyla aylık üretim 110 milyon metreküpü aştı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) yürüttüğü Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi çerçevesinde, 2020-2022 döneminde Karadeniz’de keşfedilen toplam 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervi tüm şebekelerde yerini aldı. Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk fazda üretilen doğal gaz, düzenlenen törenle ilk defa 20 Nisan'da karaya ulaştırılmıştı.

z2.jpg

DOĞAL GAZ ÇIKARMA SÜRECİ AKTİF

Doğal gazın çıkarılması süreci şu an aktif olarak işletiliyor. Süreç belli bir takvime göre işliyor. 3 faz halinde yapılan işlemler ilk fazda. Günlük gaz üretiminin Faz-1 tamamlandığında 10 milyon metreküpe, Faz-2'de 40 milyon metreküpe, Faz-3'te ise 60 milyon metreküpe ulaşması bekleniyor.

Faz-2 kapsamında planlanan 26 kuyunun 10'u 2025'te, kalan 16 kuyunun ise 2028'de faaliyete geçmesi bekleniyor. Amasra Sahası'nı da içeren Faz-3 kısmına ise 2028 itibarıyla geçileceği tahmin ediliyor. Faz-1 ile Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 15'inin, Faz-2 ile de yüzde 40'ının karşılanması amaçlanıyor.

z3.jpg

ZONGULDAK ZİRVEDE

710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin karaya ulaştığı alanın Zonguldak’ta olması, ülke genelinde doğal gaz üretimi yapılan iller arasında bir sıralama değişikliğine neden oldu. Ağustos ayına kadar Tekirdağ doğal gaz üretiminin en çok yapıldığı il olurken, Eylül ayı itibarıyla Zonguldak listenin ilk sırasına yerleşti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) verilerine yansıyan rakamlara göre Zonguldak yüzde 67,58’lik oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Ardından Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne sıralandı.

Mikail Karaman / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.