Emeğe Saygı

Emeğe Saygı

HAK-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, ‘HAK-İş Emeğe Saygı’ temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması’na 115 ülkeden yaklaşık 3 bin 346 film ve 2 bin 800 yönetmenin başvurduğunu söyledi.

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, bir otelde düzenlen iftarın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sendikalarda sendikal mücadelelerin baskın olduğunu belirterek, HAK-İŞ olarak sanatı emekle buluşturup farklı bir yönden meseleye baktıklarını ifade etti. Film festivalini 2012'den beri gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan, yola 2012’de besmeleyle çıktıklarını ve her yıl ivme kazanarak çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Bu yıl ilk kez uluslararası hale getirilen ‘HAK-İŞ Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yarışacak filmler için başvurular 15 Kasım'a kadar kabul edilecek.

115 ÜLKEDEN KATILIMCI VAR

Bu yıl, gelenekselleşen ve ilk kez uluslararası hale getirdikleri kısa film yarışmasına 3 ayda 3 bin 346 film ve 2 bin 800 yönetmenin başvurduğuna işaret eden Arslan, 115 ülkeden katılımcı bulunduğunu söyledi. Arslan, şöyle konuştu: "Sanatı dar kalıplara, belli ideolojik sınırlara hapsederek toplumdaki kültür ve sanat taleplerini maalesef ideolojik yaklaşımlarla sınırlandırmaya çalışan yaklaşımlar, HAK-İŞ'in faaliyet alanında yer almamakta. Daha geniş bir açıdan bakıyoruz ve inanıyorum ki HAK-İŞ, her alanda yaptığı başarılı çalışmaları, kültür ve sanat alanında, başta kısa film yarışmamız olmak üzere, bundan sonra çeşitlendireceğiz. Amatör tiyatro grupları oluşturma çalışmaları var. Yine bazı amatör tiyatrolara HAK-İŞ olarak destek sağlıyoruz. Onların turnelerinde bir kısım etkinliklerine katkı vererek onların sanatlarını icra etmelerindeki engellerin kaldırılması konusunda çaba sarf ediyoruz.”

ULUSLARARASI PLATFORMA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ

En az katılımın şuana kadar Türkiye’den yapıldığını belirten Arslan, “Bütün bunlar belki sendikal faaliyetlerimiz içinde sendikacılığımız kadar öne çıkmasa da biz sendikal mücadeleyi, kültür ve sanatla birlikte daha güçlü yapabileceğimizi ve belki bir filmle, bir kısa filmle bizim yıllarca anlatamadığımız, yıllarca veremediğimiz mesajların verilebileceğine inanıyoruz. Onun için bunu önemsiyoruz. Salt 'biz yapıyoruz' demekten öte gerçekten bunun hakkını vererek yapmak istiyoruz. İnanıyorum önümüzdeki yıllarda bunu dünyada da ülkemizde de ses getirecek uluslararası platforma dönüştürmek istiyoruz” dedi.

İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURULABİLİR

Arslan, yarışmaya başvuru için son tarihin 15 Kasım olduğunu bildirdi. Yarışmaya, internet üzerinden de başvurulabileceği, adayların, konfederasyonun Genel Merkez Basın Birimi'ne direk ya da posta yoluyla ulaşabilecekleri ifade edildi. Yarışmada birinci olan filme 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 2 bin 500 lira verilecek. Ayrıca Necati Çelik Özel Ödülü'nü alan filmin 2 bin 500 lira kazanacağı festivalde, "En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Görüntü, Sendikacı Gözünden" dallarında biner lira ödül dağıtılacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.