Emine Erdoğan 15 Temmuz gazileriyle  iftarda buluştu

Emine Erdoğan 15 Temmuz gazileriyle iftarda buluştu

Ankara Ticaret Odası İftarında gaziler ile bir araya gelen Emine Erdoğan konuşmasında, 15 Temmuz’a atıfta bulunarak “Yeni nesil artık vatan için candan vazgeçmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyor" dedi.

Ankara Ticaret Odasının (ATO) 15 Temmuz ve terörle mücadele gazileri onuruna verdiği iftara, Emine Erdoğan'ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da katıldı.

İftar davetinde konuşan Emine Erdoğan, sözlerine "Bu vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum, ruhları şad olsun. Millet olarak onlara minnettarız. Aynı şekilde 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla hiç tereddüt etmeden cepheye koşan ve bu vatan için çarpışan tüm gazilerimize büyük bir minnet borçluyuz" diyerek başladı.

ATO'ya teşekkürlerini ileten Emine Erdoğan, iş dünyasının sadece ekonomik alanda değil, ülke meselelerinde de inisiyatif aldığını net biçimde gösterdiklerini söyledi. Emine Erdoğan, şu anda Doğu'da ve Güneydoğu'da terörle mücadele eden bütün güvenlik güçlerine muvaffakiyet dileyerek, ülkenin selameti, milletin geleceğinin daim olması temennisinde bulundu. Öte yandan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar davetinde, salondaki led ekranlarda gazilerin isimlerinin yer aldığı görüntülere yer verildi.

YENİ NESİL İYİ BİLİYOR

Çanakkale'den 15 Temmuz'a aynı ruhla bu vatan ve milletin yüksek menfaati için savaşıldığını belirten Emine Erdoğan, yeri geldiğinde terörle mücadele edildiğini, bu ülkenin selameti için serden geçildiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gençlerimiz kahramanlıkların Malazgirt'te, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda yaşanıp bittiğini düşünüyorlardı belki de. Fakat 15 Temmuz'da vatan kelimesi ruhlarımızı kanatarak yeniden hayatımızın merkezine yerleşti. Yeni nesil artık vatan için candan vazgeçmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyor." dedi.

Emine Erdoğan, "Şehitliğin ve gaziliğin üzerinde bir makam yoktur. Birçok makam çalışıp çabalayarak elde edilebilir fakat şehitlik ve gazilik çok güçlü bir inanç gerektirir ancak sonsuz bir vatan sevgisi karşılığında kazanılan bir makamdır ki değeri de buradan gelir" şeklinde konuştu. 

VATAN SEVGİSİ BAŞKADIR

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin vatan fikrinin kaldırılamayacağına işaret eden Emine Erdoğan, çünkü hayatın vatan havasının teneffüsle başladığını kaydetti.

Emine Erdoğan, vatanın birçok değeri kapsadığını, din, namus, şeref ve bağımsızlığı içinde barındırdığını dile getirerek, "Fakat bu milletin vatan sevgisi bir başkadır. Üzerinde yaşadığımız topraklar, tarihin her döneminde bu değerlere bağlı kahramanların hiç bitmeyen mücadelesiyle vatan olmuş, Türk İslam yurdu olarak tescillenmiştir. Şairin dediği gibi 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" diye konuştu.

HEPİMİZ BİR AİLE OLDUK

Vatan ve bayrak gibi sevgilerin tarihe mal olmuş, şiirlerde kalmış duygular olduğunun düşünüldüğünü belirten Emine Erdoğan, konuşmasında, “Gördük ki bu topraklarda ne yiğit biter ne şehadeti göze alan kahraman. Milletimizin aziz evlatları, dudaklarında tekbir, ellerinde bayraklarla ölümü öldürerek koştular meydanlara. Allah o geceyi bir daha yaşatmasın bu millete. Vatan sevgisini, millet olma bilincini gençlerimizin kalbinden eksik etmesin” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, 15 Temmuz'dan bu yana şehitlerin aileleri ve gazilerle sık sık görüştüklerini, evlerinde onları ziyaret ettiklerini anlatarak, salondakilere “Artık hepinizle bir aile olduk. Evlatlarınız evladımız, analarınız anamız” şeklinde seslendi.

HABER MERKEZİ


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.