Emlak sektörü düzenleme bekliyor: Görüşmeler devam ediyor

Emlak sektörü düzenleme bekliyor: Görüşmeler devam ediyor

Emlak sektörü internet ilan portallarında düzenleme yapılmasını bekleniyor. ATEM Başkanı Hakan Akçam, “Sektörün güvenilirliği için internet ilan portallarında düzenleme yapılmalı. Yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Düzenlemeleri bekliyoruz” dedi.

Değişen ekonomik şartlar ve dünyaca yaşanan korona pandemisinden sonra konut ve taşıt fiyatlarında beklenmedik artışlar gerçekleşti. Uzmanlar, bu artışın bir nedeninin de internet ilan portallarının denetlenmemesi ve vatandaşların afaki fiyatlar yazmasından kaynaklandığını söylüyor. Emlak sektörü fiyat artışlarının önüne geçebilmek için internet ilan portallarında düzenleme yapılmasını bekliyor. Gazetemize yazılı açıklamalarda bulunun ATEM Başkanı Hakan Akçam konu ile alakalı, “Sektörün güvenilirliği için internet ilan portallarında düzenleme yapılmalı. Yetkililer görüşmelerimiz devam ediyor. Düzenlemeleri bekliyoruz” dedi. Akçam, “İlan portalları çoğu zaman hem piyasayı şişiriyor. Hem de satıcıyla alıcıyı doğru zeminde buluşturamıyor” uyarısında bulundu.

1.jpg

“GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

İlan portallarında yaşanan sorunları defalarca dile getirdiklerinin hatırlatmasını yapan Akçam, “Bir an önce ilan portallarına çeki düzen verilmesi gerektiğine birçok kez dikkat çektik. İlan portallarında birçok ev ilanı kurallar yok sayılarak verilmekte, spekülatif fiyat artışlarına neden olunmakta ve tüm bunlar da beraberinde bilgi kirliliği getirmekte. İlan portalları çoğu zaman hem piyasayı şişiriyor hem de satıcıyla alıcıyı doğru zeminde buluşturamıyor. İlan portallarına düzenleme yapılması için birçok yetkili ile görüştüklerinin altını çizen Akçam, “1 Kasım 2023’te Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile sadece kimlik doğrulama hayata geçti. Yetki ve yetkilendirme doğrulama henüz hayata geçmedi. Bunun da çok acil şekilde hayata geçmesi gerekmektedir. Ayrıca yine Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği’nde bir gayrimenkulün bir emlak danışmanı olmalı diye değişiklik muhakkak yapılmalı. Gayrimenkul sahibinin kendi gayrimenkulünü birden fazla emlak danışmanına yetkilendirme sözleşmesi imzalamasına izin verilmemeli. Bir de ilan portalları içerisinde yetki belgesi olmayan tüm üyeler üyelikten çıkartmalı” ifadelerini kullandı.

2.jpg

“ÖNLEM ALINMALI”

İlan portallarında yapılması gereken düzenlemede nelere dikkat edileceğine ilişkin konuşan Akçam, şunları söyleyerek sözlerini sonlandırdı:

“Olması gereken yetki belgesi olmayan kişilerin başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlarda aynı yere ilişkin farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişine izin verilmemesidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi piyasa koşullarını göz önünde tutarak mülk sahiplerini de zor durumda bırakmadan ilan portallarının sayfalarında yer alan satılık veya kiralık ilanlar için maksimum yüzde 5 ile yüzde 10 oranında artış yapmalarına izin verilmelidir. Bu oranlar dışında yapılması düşünülen fiyat artışlarına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Aynı zamanda aynı ilanın tekrar girilmemesi ile ilgili gerekli önlemlerin alınmasının sektöre iyi geleceği düşüncesindeyiz.”

Kaynak:Faruk Gökyurt / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.