En Büyük Hayvan Islah Projesi

En Büyük Hayvan Islah Projesi

Polatlı’da bir yetiştiricinin düzenlediği koç katım şenliğine TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar katıldı. Ali Ayar, halk elinde ıslah projesi kapsamında 183 personel tarafından 1 milyon hayvanın verim kaydının tutularak

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

 

Halk elinde ıslah projesi ile birlikte 5 yılda kazancını üçe katlayan Polatlılı yetiştirici Turgut Olgaç işletmesinde düzenlediği koç katım etkinliği ile projede yer alan kurum temsilcilerine teşekkür yemeği verdi. Etkinliğe katılan TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar Halk Elinde Islah Projesinin ülke açısından önemine dikkat çekti.

YETİŞTİRİCİNİN ÖRGÜTLÜ YAPIYA KAVUŞMASI İÇİN ÖNEMLİ

Halk elinde ıslah projesi ile birlikte projedeki yetiştiricilere şu ana kadar 145 milyon TL destek verdiklerini belirten Ayar, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ülkesel çapta yürütülen Halk Elinde Koyun Keçi Islahı projesiyle et, süt, döl verimi ile ikizlik doğum oranında artış sağlanmıştır.  Proje ile birlikte ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli damızlıkların ülke içinden karşılanması, yetiştiricinin örgütlü bir yapıya kavuşturulması ve bilinçli hayvancılık yapmaları da amaçlanmış olup bu yönde de önemli gelişmeler sağlanmıştır” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK UYGULAMALI ISLAH PROJESİ

63 ilde 29 ırk ile yaklaşık 183 alt proje uygulandığını bu uygulamalar neticesinde 7400 yetiştiricinin işletmesinde bulunan yaklaşık 1 milyon hayvanın ıslah takibi yapıldığını belirten Ayar, “Proje dünyanın en büyük uygulamalı ıslah projesi olduğu gibi Cumhuriyet tarihinin de sadece hayvancılık alanında değil tüm alanlarda en fazla paydaşa ve yaygın etkiye sahip projesidir. 24 üniversiteden 45 öğretim üyesi, 8 araştırma enstitüsü 46 araştırmacı ve 63 il damızlık koyun keçi yetiştiricileri ile işbirliği içinde yürütülmektedir. 183 teknik personel yetiştiricilerin hizmetinde olup maaşları proje kapsamında karşılanmaktadır. İşletmeleri düzenli olarak ziyaret eden teknik personeller, projedeki hayvanların takibini gerçekleştirmektedirler” diye konuştu.

300 HAYVANIM VARDI BUGÜN 1700 HAYVANIM VAR

Ayar, Türkiye’nin Avrupa’da en fazla küçükbaş hayvana sahip ülke olduğunu, Macaristan’daki toplam hayvan sayısı kadar hayvanın ise halk elinde ıslah projesi kapsamında verim takibini yaparak büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi. Etkinliğe ev sahipliği yapan Turgut Olgaç 5 yıldır projede yer aldığını ve proje liderinin yönlendirmeleri ve teknik personelin katkılarıyla gelirinin üç kat arttığını söyledi. Taban sürü olarak başladığı sırada 300 hayvanı olduğunu bugün elit sürüye sahip olduğunu belirten Olaç, “Kontrollü aşım yapıyorum, artık hayvanlarımın anne baba kayıtlarını ve verimlerini biliyorum. Merinos özelliği taşımayan hayvanlarımı hemen sürüden çıkardım. Besleme programını proje lideri ile birlikte yapıyor teknik eleman ile takip ediyoruz. Tüm bunlar sonucu kendi damızlığımı kendi sürümden karşılar oldum. Doğumlar toplu olduğu için süt sağıp satabiliyorum. İkizlik oranım ve kesimlik kuzuda verim artışı sağladık. En büyük kazancımız kuzu ölümlerinin önüne geçmek oldu. Projeye başladığımda 300 hayvanım vardı bugün 1700 hayvanım var. Proje ile parasal destek de alıyoruz. Ama bugün devlet parasal destek vermese de halk elinde ıslah projesinde yer almaya devam ederim” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.