Gazi Üniversitesi’nde yapay zeka tümör buldu

Gazi Üniversitesi’nde yapay zeka tümör buldu

Gazi Hastanesi tıp tarihinde bir ilke imza attı. Yapay zekayı en etkin şekilde kullanmayı hedefleyen Gazi Hastanesi, tıp tarihinde ilk klinik vakayı yapay zeka ile çözdü.

Başkentin en köklü sağlık kurumlarından Gazi Hastanesi, tıp tarihinde bir ilke imza attı. Yapay zekayı en etkin şekilde kullanmayı hedefleyen Gazi Hastanesi, tıp tarihinde ilk klinik vakayı yapay zeka ile çözdü.
Gazi Üniversitesi Hastanesi, sağlık hizmetlerinde yapay zekayı etkin olarak kullanıyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Polikliniğine başvuran 46 yaşında kadın hastanın manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki sonuçlarını yapay zeka tespit ederek acil müdahale edilen ilk klinik vaka olarak tıp tarihine adını yazdırdı.

YAPAY ZEKA TÜMÖR TESPİT ETTİ

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından geliştirilen yapay zeka algoritması bir tümörün tespiti üzerine acil ameliyata alınan hastanın hayatı erken müdahale sayesinde kurtarıldı.Yapay zeka ile çözülen ilk acil vaka olan bu gelişme, MR çekimi sırasında bir hastanın devam eden görüntülemesi sırasında yapay zekâ algoritması tarafından teşhis edilen, ilgili hekimlerin anında uyarılması ile hastaya en uygun tedavinin hızlı şekilde uygulandığı ilk klinik vaka olarak "Journal of Neurosurgery: Case Lessons" dergisinde yayımlanarak tıp literatürüne girdi.

MR CİHAZLARINDA 24 SAAT ÇALIŞIYOR

Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Çeltikçi çalışma ile ilgili bilgi verdi. Şubat 2021'de başlayan Türk Beyin Projesi kapsamında algoritmanın, beyin cerrahisine ilişkin "inme", "kanama" ve "tümör" gibi bilgilerle eğitilmesinin 6 ay sürdüğünü aktardı. Emrah Çeltikçi, gerçek veriler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve algoritmanın ikinci versiyonunu tamamladıklarını, algoritmayı Gazi Üniversitesi Hastanesindeki MR cihazlarında 24 saat çalıştırmaya başladıklarını söyledi.

Emrah Çeltikçi, MR görüntülerinin kaydedildiği hastane otomasyon sistemine entegre edilen yeni geliştirilen yapay zeka modellerini buna dahil ettiklerini kaydetti. Yapay zeka algoritması hasta daha MR cihazındayken 5-10 saniye arasında değişen sürelerde çekilen beyin MR'ında anormal bir durum içerip içermediğini değerlendirebiliyor.

gazi.jpg

YAPAY ZEKA SAYESİNDE ERKEN TEDAVİ İMKANI

Yapay zeka sistemi, Dijital Dönüşüm Ofisi desteğiyle bir GSM operatörünün görüntülü mesaj servisine entegre edildiğini aktaran Doç. Dr. Emrah Çeltikçi, algoritmanın, MR'da bir anormallik tespit ettiğinde doktorların cep telefonuna mesaj atmasının ve anormallik içeren anonimleştirilmiş görüntünün de doktorlara gönderildiğini söyledi.

Emrah Çeltikçi, yapay zekâ sistemi, hastaya ait anormallik içeren MR kesitlerindeki anormal bölgeleri (segment) renklendirdiğini söyledi.

Emrah Çeltikçi.” Türkiye'de MR görüntüleme sayısının çok yüksek ,bu görüntüleri radyologların değerlendirmesi için hastaneden hastaneye değişebilen süreler gerektiyor,yapay zekâ sayesinde çok erken tespit yapabiliyorlar. Yapay zekâ çalışmalarında, sadece erken alarm değil, tümörün adının ve genetik özelliğinin de tespit edilebilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

İLK GERÇEK ZAMANLI TESPİTİ YAPTIK

Doç. Dr. Emrah Çeltikçi, gerçekleştirilen tespitle ilgili olarak konuşmasına şunları ekledi, "Literatürde gerçek zamanlı çalışan bir algoritmayla tespit edilmiş gerçek bir hastanın girişimini görmedik. İşin aslı bu durum bizi şaşırttı. Sonradan geriye dönüp baktık ki örneğin ABD'de geliştirilen erken uyarı sistemlerinin henüz FDA onayları alınmamış. Dolayısıyla yapay zeka ile böyle bir durumu gerçek zamanlı test etme kapasiteleri yok. Oradaki bürokratik engeller de buna izin vermiyor. Ayrıca ABD'de sağlık sisteminin özel olması nedeniyle veriye ulaşmada sıkıntılar var. ABD'deki bu durum, bizim için tabii güzel oldu.

Hastamız aslında literatürdeki ilk yapay zeka tarafından tespit edilip MR'ının çekildiği günün ertesi günü müdahalesi yapılan ilk insan oldu dünya tarihinde. Hatta biz bunun yayınını da yaptık. Dünya literatüründeki ilk vaka bizim hastamız oldu. Deneysel amaçlı değil gerçek bir hasta bir MR cihazına girdi, yapay zeka beynindeki tümörü tespit etti ve doktorlara haber verdi ve hastaya müdahale edildi. O açıdan da çok mutlu ve gururluyuz. Sonuçta bir şeyleri ilk kez yapıyor olmak güzel."

Yapay zekayla beyin tümörünün erken teşhisin yapılabildiğini söyleyen Emrah Çeltikçi, radyologların MR tetkik sonucunu raporlaştırması beklenmeden hastaya acil müdahale edilebildiğini, hastanelerinin acil servisinde özellikle "inme" riskinin erken tespit edilmesine yönelik olarak geliştirilen yapay zeka sisteminin kullanılabileceğini aktardı.

ÇOK ZOR OLSA DA BAŞARDIK

Gazi Üniversitesi Yapay Zeka ve Büyük Veri Analitiği ve Güvenliği Merkez Müdürü ve Türk Beyin Projesi yürütücüsü Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu projenin Türkiye'de açık veri felsefesine dayalı olarak hayata geçirilen ve gerçek ortamlarda da kullanılabilen ilk proje olduğunu bildirdi.

BİN ANORMAL DURUM TESPİT EDİLDİ

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, son olarak şunları söyledi: "Açıklanabilir Yapay Zeka yaklaşımı, 'burada anormal bir durum var' diyerek gerekçesini de bir modelle açıklıyor. Bu sistem, doktorlarımızın güvenini artırdı. Doktorlar, sisteme güvendiği için bu sistemle yakın çalışıyorlar. Sistem, 1000'in üzerinde anormal durumu doktorlarımıza bildirdi. Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne gelen her hasta, beyinle ilgili MR çektiriyorsa sonuçları anında doktorlara ulaşıyor. 3 MR cihazımızdaki görüntüler anında yapay zeka analizine giriyor. Bu da hastalarımıza güven veriyor, doktorlarımızın da hızlı planlama yapmasını sağlıyor. Projeye gönüllü olarak girmemiz ve kamuda ücretsiz olarak kurulmasını istememizin temel nedeni ise hayat kurtarılmasına katkı sağlamak. Projeye gönülden inanıyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.